Bu haber 411 kez okundu.

Aşırı zayıf modelli reklama yasak geldi


Yves Saint Laurent markasının, Elle mecmuasının İngiliz edisyonunda bulunan reklamında tek sürü fit tek çocuk kadın model yerde uzanırken görülüyor. Reklam, tek okurun yakıntısı üst kısmına Reklam Standartları Birliği (ASA) aracılığıyla incelenip yasaklandı. Yasak hükmünde, kara beyaz karede görülen bayanın çok zayıflığına ve göğüs kafesinin fazlasıyla çıkık oluşuna uyarı çekildi. Yves Saint Laurent (YSL) ve Elle İngiltere yasaklama kararıyla alakalı izah yapmazken Reklam Standartları Birliği'nden iştirak eden bilgiye yönelik YSL, şikâyetçinin modelin çok fit meydana geldiği istikametindeki görüşüne katılmıyor.

SORUMSUZ BULUNDU

ASA sözcüleri fotoğraftaki pozun ve ışığın, göğüs kafesi görünür durumda meydana iştirak eden göğsüne ve hemen hemen benzer darlıkta meydana iştirak eden kalçalarına ve dizlerine bilhassa odaklandığını söyledi: "Fotoğraftaki model sıhhatsiz tek şekilde fit yaşanıyor, bu sebeple reklamın sorumsuzca meydana geldiği kanısındayız. Reklam böyle yine yayımlanmamalı. Reklamcılara, kullandıkları imajların tek sorumluluk dahilinde hazırlanması gerektiğini söyledik."

Sene en başında uyuşturucu madde kullanımını ve bağımlılığı özendirdiği gerekçesiyle şikâyete konu meydana iştirak eden YSL parfümü Black Opium'un reklamı ise ASA aracılığıyla meselesiz bulunarak aklanmıştı. (bbc)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×