Bu haber 514 kez okundu.

'Sanal alemde de IŞİD tehdidi büyüyor'


Siber saldırıları durdurma hizmeti verici FireEye, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) teşkilatı destekçilerinin farklı fırsatlardan istifade ederek siber saldırılar ve ileri seviyede ameliyatlar tertip ettiğini bildirdi.

Bu senenin başlarında Fransız tv kanalı TV5 Monde IŞID'in siber saldırılarına hedef olmuştu.

FireEye, teşkilatın hedeflerinin bir sürü kapsamlı olması durumundan hangi müessesenin tehdit altında meydana geldiğini saptamanın güçlüğüne işaret ediyor.

FireEye'ın bilişim müdürü David Merkel, "IŞİD saflarında çarpışmak amaçlı Suriye'ye giden bir sürü birey var ama bu işi evinde oturup yapanlar da var. İnternet irtibatı meydana gelen ve PC kullanımında bir takım becerilere sahip bir kişi katkı sağlayabilir." dedi.

IŞİD'in düşman güçler ile ilgili istihbarat toplamak amaçlı arbede bölgelerinde siber saldırı araçlarına başvurduğunun bilindiğini söyleyen Merkel, bunun yanında, dünyanın farklı yerlerindeki bireylerin de, gittikçe yükselen seviyede, IŞİD yerine siber saldırılar yürüttüğünü ve propaganda yayını yaptığını bildirdi.

'Örgüt yerine yapıldığına şüphe yok'

David Merkel, bu saldırıları direk IŞİD'le ilişkilendirmenin güç meydana geldiğini, ama bu çeşit faaliyetlerin teşkilat yerine yürütüldüğüne şüphe var olmadığını belirtti.

FireEye, IŞİD'den esin alınarak minik şirketlere ve Amerikan tv kuruluşlarıyla öbür bilgi müesseselerinin toplumsal basın sayfalarına saldırılar tertip ettiğini kaydediyor.

Merkel, Fransız TV5 Monde kanalını birden çok saat müddetle yayım yapamaz duruma getiren saldırının, IŞİD aracılığıyla değil, IŞİD yandaşlarınca yürütüldüğünün açıkça görüldüğünü; çünkü teşkilatın toplumsal basın üzerinden bu saldırıyı duyurmasının saatler aldığını, buna bağlı olarak fiilin merkezden yönetilmediğini söyledi.

David Merkel, siber meydanda girişilen eylemlerle IŞİD hiyerarşisi arasındaki kopukluk sebebinden önümüzdeki saldırı hedefinin ne meydana geldiği ve neyin peşinde oldukları tahmininde bulunulamadığını vurguladı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×