Bu haber 522 kez okundu.

Parmak iziyle oy verilebilecek yazılım


Başkent Üniversitesi talebesi Yiğit Cankart, seçmenin oyunu parmak iziyle elektronik ortamda kullanmasına imkân imkanı sunan program geliştirdi.

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz, muhabirine yaptığı bildiride, teknolojinin gelişmesiyle bir takım ülkelerin oy verme işlemini elektronik ortamda inşa etmeye başladıklarını hatırlattı.

Bilgisayar Mühendisliği Kısmı talebesi Cankat'ın, tamamlanma projesinde danışmanı Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Dikmen'in desteğiyle emniyetli bir oy kullanma sistemi tasarladığını vurgulayan Dengiz, bu sistemin gümrüklerde pasaport kontrollerindeki parmak izi sistemlerine benzetilebileceğini iletti.

Sistemde, parmak izinin bir okuyucu aracılığıyla alındığını ve seçmenin tespit edildiği 6 haneli bir PIN numarasıyla şifrelenerek sistemin bilgi zemininde saklandığını kaydeden Dengiz, "Böylece seçmenlerin parmak izi, güvenlik denetimi amaçlı kullanılmış oluyor. Oy verme yaşına gelmiş seçmenlerin parmak izi güvenlik denetimi olarak kullanılabiliyor. Böylelikle önümüzdeki seçimde benzer seçilecek kişi, bir defa ek olarak oy kullandığında güvenliği test edilmiş olacak" diye konuştu.

Mükerrer ve geçersiz oyların önüne geçilecek

Sistem yardımıyla mükerrer ve geçersiz oy kullanımının önüne geçilebileceğine dair Dengiz, "Burada parmak izi teknolojisi, oy verme sistemi oluşturmak amaçlı kullanıldı. Hem Bir şifreleme hem bir parmak izi birlikte. Siz bizzat izinizi şifreliyorsunuz. Bu çoğalış seçmeni tanıtan bir kimlik bilgisi" diye konuştu.

Dengiz, sistemle seçmenin, parmak izinin alınmasının sonrasında bütün parti ad ve logolarının bulunduğu pusulalardan oyunu tıklayacağını ifade ederek, "Bu işlemin sonrasında seçmenin verilen oyla irtibatını koparacak bir güvenlik duvarı çıkacak. Böylelikle seçmenin hem bir olabilitesi yüksek oy sıkması imkanı sunulacak hem bir de hangi partiye oy verdiği ortaya çıkarılamayacak" diye konuştu.

Prof. Dr. Berna Dengiz, oy verme zamanı tamamlandığında neticelerin, tasarlanan web sitesi üzerinden herkesin görebileceği biçimde yayımlanacağını belirtti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×