Bu haber 139 kez okundu.

İnsanlık tarihinden önceye dayanan taş aletlerin gizemi


Nedeni ise tahmini olarak 3.3 milyon yaşında meydana gelen bu otomobillerin, bundan önce yer alan en eskiyen kaya araçlara yönelik 700 bin sene daha ihtiyar olması. Üstelik bu araçlar malum insaniyet tarihinden dahi daha ihtiyar.

Her ne civarı bu taşlar eğitimsiz tek göze normal gözükseler de, arkeologlara yönelik şüphesiz araç tanımına uyuyorlar.

Araştırmacılar, Kenya'nın kuzeyinde yer alan kazı kapsamında bu taşlardan 149 tane keşfetmiş durumdalar.

Smithsonian'ın izahına yönelik bu araçlar kocaman ihtimal ile tamamıyla gelişmemiş teknikler faydalanılarak üretilmişlerdi.

Açıklamada belirtilene yönelik bu otomobillerin imalatında 2 yöntemden biri kullanılmaktaydı: Taşın düz tek kaya üst kısmına yerleştirilerek tek "çekiç taş" ile şekillendirilmesi ya da üreticinin taşı 2 el ile bulundurarak yere vurması.


Ancak buradaki en enteresan puan bu otomobillerin yaşı. Alanda yapılmış olan karbon izotop testleri, bu araçları Homo genus'un 2.8 milyon sene önce meydana çıkmasından daha eskiyen tek döneme yerleştiriyor.

Bu keşif, bilim insanlarının "erken insanların" beyin gelişimi ve varoluş tarihi hakkındaki görüşlerini yine düşünmelerinin gerektiği manasına gelmekte.

Şimdiye civarı malum en eskiyen kaya aletler Etiyopya'daki Gona arkeolojik kapsamında bulunmuş ve 2,6 milyon sene öncesine ilişkin oldukları tespit edilmişti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×