Bu haber 721 kez okundu.

Güneş enerjili uçakla Büyük Okyanus'u geçme girişimi


İsviçreli kaptan Andre Borschberg, güneş enerjisiyle personel tek şahsiyet uçağıyla Kocaman Okyanus üstünde hiç durmadan, Çin'den Haiti'ye geçme denemesine başladı.

Kanatları tek seyahat uçağınınınkinden ek olarak kocaman, fakat kilosu tek otomobil civarı meydana gelen uçak Nanjing'den Ülkemiz saatiyle 2bir.39'da ayrıldı.

8 bin kilometrelik yolculuğun 5 altı zaman sürmesi bekleniyor. Borschberg bu süre içerisinde hemen hemen tamamıyla uyanık kalmak zorunda.

Borschberg'in tek defada en pek 20 dk uyuyabileceği belirtiliyor. Uçağın yolculuğu Monaco'da ortaya konulan komuta merkezinden izlenecek. Meteorologlar ve uçuş taktiği uzmanları, en güzel rota dair Borschberg'i tek çok kez bilgilendirecek.

Büyük Okyanus'u geçme teşebbüsü, güneş enerjisiyle personel uçağın dünyanın etrafını dolaşma denemesinin 7. ayağını oluşturuyor.

Proje, Mart ayı içinde Abu Dabi'den başladı. Fakat uçak okyanusta ideal gökyüzü şartlarının oluşmaması sebebiyle tek aydan uzunca tek zamandır Çin'in doğu kıyısında bekliyordu.

Uçağın ilerleyebilmesi için rüzgara ve kanatlarındaki pillerini için açık havaya gereksinimi var.

Pillerinin akşam zaman batımına civarı dolması ve bu yöntemle sonrası zaman güneş doğuncaya civarı yöntemine aynı ritimde devam edebilmesi gerekiyor.

Solar Impulse projesi şimdiden tek dizi hayat rekoru kırdı. Solar Impulse -bir, 2013'te AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'yi boydan boya geçtiğimiz önce güneş enerjisiyle personel uçak oldu.

Ancak hayat turu için Solar Impulse-bir'den ek olarak kocaman tek uçak yapıldı.

Yeni modelin kanat açıklığı 72 metre. Uçağın kanat açıklığı genişliği Boeing 747'ninden ek olarak kocaman. Fakat Solar Impulse-2'nin kilosu yalnızca 2.3 ton. Uçağın hafifliğinin başarısı için ciddi önemde meydana geldiği belirtiliyor.

Aynı biçimde kanatlardaki 17,000 bin tane güneş enerjisi hücresi ve gece uçuşlarında kullanılacak lityum iyon piller de hayati önemde.

Büyük Okyanus'un üstünde gece karanlığında ifade edilecek uçuşlar rekor denemesinin en Yorucu bölümlerini oluşturuyor.

Düşük çabuk pervaneyle personel uçak okyanus üstünde hiç durmadan uçacak.

Bu sebeple rekor denemesi bununla birlikte tek dayanıklılık imtihanı da olacak. Kokpitin hacmi 3.8 metreküp. Başka Bir Deyişle tek telefon kulübesi civarı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×