Bu haber 399 kez okundu.

Facebook'tan Türkiye'ye özel 'Oy Veriyorum' butonu geliyor


Türkiye'de 38 milyondan fazla maaş etkin kullanıcısı yer alan Facebook, bu sektör bugünü ifade edilecek evrensel seçimler alanında kullanıcıların seçimlerde oy kullandıkları bilgisini dostlarıyla paylaşabilecekleri "Oy Veriyorum" butonunu devreye sokacağını duyurdu.

Söz konusu bu nitelik, Facebook kullanan kişilerin, yaşamlarını direk etkileyen hükümler verici liderler ile ek olarak pratik bir şekilde etkileşimde bulunmalarına destek etmekte ve Facebook'un dünyayı ek olarak açık ve birbirine irtibatlı duruma getirme misyonunun bir parçasını oluşturuyor.

Bu Sektör bugünü Facebook'a giriş yapan seçmenler Bilgi Kaynaklarının en üstünde bir kısa mesaj görecekler. Bu ikona tıklayan üyeler, kime oy verdikleri bilgisini girmeden, Facebook arkadaşlarına seçimlerde oy kullandıklarını duyurabilecek.

Facebook'un Avrupa, Ortada Doğu ve Afrika bölgesi siyasetten sorumlulukları olan uzmanı Elizabeth Linder konu hakkında şunları söyledi:

"İnsanlar altını çizen Facebook üstünde önemsedikleri konularla ilgili etkileşimde yer alıyor ve seçimler de sivil diyalogun en kuvvetli meydana geldiği anlardan bir tanesini oluşturuyor. Araştırmalar kişilerin, Facebook arkadaşlarının oy verme konusunda konuştuğunu gördükleri süre kendilerinin de oy vermeye ek olarak eğilimli olduklarını meydana koyuyor. Seçimlere katılım oranları bütün yeryüzünde epeyce mühim bir konu ve biz de "Oy Veriyorum" butonunun, seçmenlerin oy verdikleri bilgisini ek olarak pratik paylaşmalarını sağlayacağını ve diğerlerini de sandığa gitmek amaçlı teşvik edeceğini umuyoruz."

"Oy Veriyorum" butonu nihai üç Amerikan başkanlık seçimi, Avrupa Birliği Parlamentosu seçimi, İskoçya referandumu, İngiltere ve Hindistan seçimleri benzeri fazla çok ülkedeki seçimlerde kullanıldı. Yapılmış Olan araştırmalar da Facebook üzerindeki etkileşimin seçimlere meydana gelen alakayı pozitif etkileyici olduğunu meydana koydu. Sözgelişi, Nature mecmuasının 2012 senesinde yaptığı denetim, 2010 senesinde Amerika'da gerçekleşen seçimlerde 300 bin seçmenin Facebook arkadaşları aracılığıyla yapılmış olan paylaşımları görerek oy vermeye gittiğini gösterirken, Hindistan'daki seçimlerde 4 milyondan fazla birey oy kullandığı bilgisini Facebook dostlarıyla paylaştı.

"Oy Veriyorum" butonu, 7 Haziran 2015 Sektör bugünü Türkiye'de oy kullanacak yaşta meydana gelen Facebook kullanıcılarının Bilgi Kaynaklarında görüntülenebilecek.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×