Bu haber 491 kez okundu.

Facebook ve Google'a 'mahremiyet' eleştirisi


AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'deki Elektronik Mahremiyet Haber Merkezi (EPIC) isimli sivil özgürlükler müdafaa edicisi kuruluşun "özgürlük şampiyonu" ilan ettiği Apple'ın CEO'su Cook, Facebook ve Google benzeri bilişim şirketlerinin, müşterilerinin şahsi verilerini istismar ettiğini iddia etti.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI'deki Elektronik Mahremiyet Haber Merkezi (EPIC) isimli vatandaşlık hakları müdafaa edicisi kuruluşun "özgürlük şampiyonu" ilan ettiği Apple'ın CEO'su Cook, bilişim firmalarını tenkit ederek, alıcıların yakınında bulunan bir bildiride yer aldı.

Açıklamasında, Facebook ve Google benzeri bilişim şirketlerinin, müşterilerinin şahsi bilgilerini istismar ettiklerini argüman eden Cook, "Mahremiyetimiz birden çok yerde saldırıya uğruyor" diye konuştu.

EPIC'in hediye merasiminde yaptığı konuşmada, Silikon Vadisi'nde pekçok bilişim firmasının, müşterilerini şahsi bilgileri dair inandırma edip, mühim ve oldukça başarılı iş kurduklarını ifade eden Cook, bu firmalar aracılığıyla vatandaşlık haklarına altını çizen saldırıldığını kaydetti.

Firmaların ücret elde etmek amaçlı müşterilerinden öğrenebilecekleri her şeyi öğrendiklerini belirten Cook, "Apple olarak bunun hata meydana geldiğini düşünüyoruz. Apple olarak alıcıların bizzat bilgilerini kendilerinin muayene etmesine inanıyoruz. Apple, bu çeşit firmalardan olmak istemiyor" diye konuştu.

Cook bununla birlikte, yepyeni fotoğraf hizmetini eleştirdiği Google'un, "ince örtülü" yepyeni fotoğraf hizmetiyle reklamın etkinliğini artırmak amaçlı aile fotoğraflarını çözümleme ettiğinin belirtildiğini kaydetti.

Apple olarak kişilerin basit mahremiyet hakkı olan olduklarına inandıklarını ifade eden Cook, anayasanın ve ahlakın bunu gerektirdiğini bildirdi. Cook, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI eskiyen başkanlarından Abraham Lincoln'un, "Amerika hiçbir zaman dışarıdan yıkılmayacak. Şayet biz duraksayıp, özgürlüklerimizi kaybedersek, yıkılışımız bundan olacak" sözünü hatırlattı.

Öte taraftan Apple, 2014 senesinde birden çok populer yıldızın iCloud hesabının hacklenerek çıplak fotoğraflarının yayınlanmasının sonrasında ek olarak iyi güvenlik tedbirleri almak zorunda kalmıştı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×