Bu haber 491 kez okundu.

Dünyada kaç insanın interneti yok


İnternet kullanan kişilerin sayısı düzgün tek biçimde artmaya devam etmektedir fakat 2015 seneyi sona erdiğinde, 7.4 milyarın 4.2 milyarı hâlâ web irtibatına kavuşmuş olamayacak.

Genel olarak bakıldığında, ITU (International Telecommunication Union) bilgilerine yönelik, gelişmekte meydana gelen ülkelerdeki kişilerin yüzde 35.3'ü web kullanıyor ve bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 82.2 olarak gözüküyor. Az gelişmiş ülkeler olarak sayılan ülkelerdeki kişilerin ise bu sezon sonuna civarı yalnızca yüzde 9.5'i Web erişimine sahip olacak.

Dünya nüfusunun kocaman tek çoğunluğunu internete bağlayabilmek amaçlı en güzel alternatif ise Taşınabilir Kapsamlı Bant (Taşınabilire broadband) olarak düşünülmekte. Bu düşüncenin arkasında ise birden çok çeşitli gerek var. Öncelikle, kırsal bölgelerin taşınabilir ağlar ile kaplanması, sabit kapsamlı banta yönelik tek sürü daha pratik oluyor. Bununla Birlikte akıllı telefonlar da gittikçe daha pahalı olmayan hale gelmekte.

Fakat, bilhassa fukara ülkelerin kırsal alanlarına bakıldığında, daha çok insanı internete bağlamanın önünde mühim engeller var. CEP Association'ın söylediğine yönelik, uzak bölgelerdeki kulelerin bakım ve iş gideri, düşük gelirli ve dağınık - yüklü olmayan - yerleşime sahip bölgelerden beklenen düşük kar oranı bu problemlerin en en başında geliyor. Öbür engellerin içinde ise vergiler, okuma-yazma oranı düşüklüğü, mahalli dillerde yer alan muhtevanın azlığı benzeri sorunlar listeleniyor.

ITU (International Telecommunication Union) bilgilerine yönelik Hayat genelindeki en fazla yüksek kapsamlı bant hızına sahip meydana gelen üç ülke Güney Kore, Fransa ve İrlanda iken, listenin en altında Senegal, Pakistan ve Zambiya bulunuyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×