Bu haber 564 kez okundu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı fizikte yeni bir çığır açmaya hazır


Büyük Hadron Çarpıştırıcısı 2 senedir devam eden geliştirme çalışmaları sonrasında yine tam hizmete geçiyor.

Fransa-İsviçre hududunda, yerin 100 metre altında koltuk alan CERN tesislerinde personel bilim vatandaşları bundan önce görülmemiş tek süratle protonları çarpıştıracak.

Bilim insanlarının maksadı, aşamanın kocaman kısmını yaratan karanlık madde ile ilgili yeni verilere ulaşmak. Bu istikametteki bulguların Albert Einstein'ın izafiyet teorisinden itibaren, fizik kapsamında en kocaman devrimi yaratacağına inanılıyor.

CERN'de yapılmış olan deneylerle, Mart 2013'te, aşamanın oluşumu hakkındaki en kocaman sırlardan biri meydana geldiği onay edilen atom altı parçacık 'Higgs Bozonu' keşfedilmişti.

Bugün Cenevre'de komuta odasından, 2 proton ışını Kocaman Hadron Çarpıştırıcısı'nın etrafına yönlendirilecek ve daha ardından 27 kilometrelik yeraltı tünelinde eskiden değerlendirilmiş noktalarda birbirleriyle çarpıştırılacak.

Bu noktalara yerleştirilen dev detektörler çarpışmanın yarattığı enerjiyi kaydedecek ve meydana çıkacak proton enkazında koltuk alacak yeni parçacıkların ne olduğunun saptanması amacıyla gerekli olan verileri toplayacak.

Sheffield Üniversitesi'nden Fizik Profesörü Dan Tovey, "Bu aşama, 13 TeV (trilyon elektron volt) çarpıştırmasından önce mühim verileri almaya başlayacağımız aşama olacak. Bu belli bir süre musluğu açmaya benziyor. Ama yalnızca işin başlangıcı" dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×