Bu haber 130 kez okundu.

Bilgisayarınızın son nefesini vermek üzere olduğunu gösteren 7 işaret


İşte PC'nizi yükseltmenin zamanının geldiğini gösteren 7 işaret...

Eskiden işletim sistemlerinin yepyeni sürümleriyle tanımak amaçlı 3 - 4 yil bilave eder, bunun amaçlı para öderdik. Geçiş esnasında sıkıntılar yaşayabileceğimizden çoğumuz, PC'mizle iştirak eden işletim sistemini kullanma devam ederdik.

Ancak şimdiki vaziyet belli bir süre farklı. Apple, OS X amaçlı senelik güncellemeler çıkarmaya başladı ve Windows 8.bir, sık güncellemelerin başlangıcı niteliğindeydi. Windows 10 ise bu zamanı tamamlayacak. Netice olarak işletim sistemi aktüellemeleri, öncekinden bir sürü daha mühim bir duruma gelmiş vaziyette.

Bununla beraber asgari sistem ihtiyaçları, her güncellemeyle belli bir süre daha yukarıya çıktığından zaman içerisinde bilgisayarınız eksik kalabilir.

PC'de oyun oynamak pahalı bir iş; bunu her birimiz biliyoruz. Bu Sabah ne civarı geleceğe yönelik bir PC kurarsanız kurun, yakın bir gelecekte yükseltmeniz lazım iştirak eden bileşenler meydana çıkacaktır. Yalnızca oyunlar değil, Photoshop benzeri prof uygulamalar da harika bir performans amaçlı asgari gereksinimlerden fazlasına gereksinim duyuyorlar. Sözgelişi Adobe, asgari RAM gereksiniminin 2GB oluyor ğunu söylüyor, fakat 8GB RAM öneriyor.

Yavaşlamaların kaynağını bulmak kolay değil olabilmektedir fakat PC'nizin açılması dakikalar sürüyorsa, internet tarayıcınız bir düzine sekmeyi yönetmekte zorlanıyorsa, tıklamalarınız geç algılanıyorsa, yavaşlığı hissetmeye başlamışsınız demektir.

Yavaşlığın bir bölümü yazılımsal çözümlerle giderilebilir, fakat bir sürü yavaş bir PC amaçlı hakikat bir çözüm yepyeni bir PC satın almaktan geçecektir.

Yeni bir 4K monitörünüz var, bir 802.11ac router satın aldınız ve yepyeni cihazınız, havalı USB-C bağlantısıyla geliyor. Bunları bilgisayarınıza bağlantı kurmak amaçlı analiz eder inceleyebilirsiniz, fakat hepsinin PC'nizle beraber gelmesi elbet ki daha harika olacaktır.

Sabit disk alanınız sonuna civarı dolduysa, kullanımdaki RAM miktarınız birden çok uygulama açık meydana gelmesine nazaran yüksekse, işlemci kullanımınız sık yüzde 80'lere ulaşıyorsa, donanımınızın kapasitesinin sonuna yaklaşıyorsunuz.

PC'nize harici bir sabit disk ve yeriniz varsa RAM ekleyebilirsiniz. Fakat kaynakları yönetmeye başladıysanız, genellikle yükseltmeye yaklaşmışsınız demektir.

PC'ler, zaman içerisinde önce zamankine yönelik daha sesli duruma gelebiliyor. Sabit diskinizden iştirak eden sıra dışı sesler, onun ömrünün sonuna yaklaştığının ipucunu veriyor olabilmektedir. Fanlar da her geçen gün daha sesli duruma gelebilir. Bunun sebebi bazen işlemcinin öncekinden daha yüklü çalışması, bazen kasanın içerisinde bulunan tozlar olabilmektedir. Fanın arıza gerçekleştirmenin eşiğinde oluşu da gürültüye ne sebeple olacaktır.

Daha öncesinde olmayan yepyeni seslere gevşeyen portlar, can veren pil, laptop'un kapağının gevşeyen menteşesi benzeri fizyolojik sıkıntıları da ek ettiğinizde, yükseltmenin zamanı gelmiş demektir.

Uygulamalar sebepsiz yere çakılıyor, Wi-Fi kopuyor, bütün sisteminiz donuyor, hepten kötüsü mavi ekranlarla karşılaşıyorsanız, hatta cihazınızın garantisi de bittiyse, vaziyet birçok de iyi görünmüyor. Bilgisayarlar sonsuza civarı yaşamazlar ve ömürlerinin sonuna geldiklerinde, sizlere yarar sağlamaktan bir sürü sorun çıkarabilirler.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×