Bu haber 457 kez okundu.

Android M telefonları nasıl değiştirecek


Google, Perşembe bugünü başlayan geliştirici konferansı I/O'da bizlere Android M'yi ve sunduğu yepyeni işlevleri ilk defa gösterdi. Fakat şirket, işletim sisteminde yaptığı bütün yenilikleri tek tek sıralamadı. Android M'nin geliştirici önizleme versiyonunu tek takım Nexus'larda indirip, yenilikleri kendiniz araştırmanız muhbasit... Fakat bunu inşa etme fırsatınız yoksa, Android M'deki duyurulmayan işlevler yazımızı okumaya aynı ritimde devam edin!

Otomatik veri yedekleme

Google, verilerinizi çevrimiçi olarak yedeklese de, uygulama verilerini şimdiye civarı daima dışarıda bıraktı. Rastgele tek uygulamayı kaldırdığınızda ya da yabancı tek cihazınıza kurduğunuzda, içerisindeki verileriniz ve ayarlarınız silindiği amaçlı her şeye baştan başlamanız gerekiyordu.

Geliştiriciler tek zamandır isteğe ilişkili olarak Google Drive'a veri yedekleyebiliyordu. Şimdiyse bu işlev, varsayılan duruma geliyor. Bunun manası, basit yedekleme işleri amaçlı Titanium Backup benzeri uygulamalara ihtiyacınızın olmayacağı. Fakat başlama olarak uygulama başına yalnızca 25MB veri yedeklemeye müsaade verileceği amaçlı, müzikleriniz yedeklenen bilgilere dahil olmak üzere edilmeyebilir.

Android Lollipop'ta kilit ekranını sola sürükleyerek numara çeviriciye ulaşabiliyorduk. Fakat telefon etmeyle kimse ilgilenmemiş olacak ki Google, işlevin davranışında değişikliğe gitmiş. Çoğalış ekranı sola sürüklediğinizde, sesli bulma işlevi açılıyor.

SD kartınız dahili depolama olarak algılanacak

Google, Nexus cihazlarıyla microSD'lerin varlığını birden çok yıldır yok sayıyor. Fakat Android M'yle beraber bu vaziyet değişiyor. İşletim sisteminin yepyeni sürümü, SD kartları normal dahili depolama benzeri görebiliyor. Bunun Benzeri tek özelliğin gelmesi, nihai dönemde Google'ın geliştiricilerin SD kartları kullanmasını zorlaştırmış olması durumundan da önemli.

Android M'yle beraber çabuk ayar bölmesindeki simgeleri kişiselleştirmeniz muhtemel olacak. Android Lollipop, en tek sürü kullanmakta olduğunuz işlevleri ön tasarıya çıkararak akıllıca tek iş yapıyordu, fakat arada sırada kullanmakta olduğunuz tek işleve ulaşmak amaçlı belli bir zaman aramanız gerekebiliyordu. Android M'deki yepyeni kişiselleştirme seçeneğiyle beraber bu sıkıntı, ortadan kalkacak.

Koyu tema seçeneği

Google'ın arayüz tasarımı, seneler içerisinde ek olarak açık renklere koltuk vermeye başladı. Material Design standardı meydana çıktığından beri parlak renkler, bilhassa beyaz, işletim sistemine hükmediyor. Fakat parlak beyaz, tek takım kullanıcıların gözlerini huzursuz edebiliyor. Android M, bu üyeler amaçlı sistem arayüzünü koyu trend ayarlamaya karşı tek seçenekle geliyor.

Bu alternatif, yalnızca Android'in sistem arayüzünü ilgilendiriyor, buna bağlı olarak uygulamaların tasarımlarını etkilemiyor. Bu yüzden parlak ekrandan huzursuz oluyorsanız, sorununuz yepyeni seçenekle tam anlamıyla çözülmeyecek. En azından Google'ın koyu temaları tekrardan aklından geçirdiğini biliyoruz.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×