Bu haber 294 kez okundu.

Erdoğan: ‘Siyasi irade olarak  verdiğimiz kararların sahiplenilmesi şarttır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,  fazladan büyüme ve istihdam amaçlı iş dünyasının kendileriyle beraber hareket ettiğinden emin olmaları gerektiğini belirterek ,   " Politik istem olarak aldığımız kararların ve uygulamaya koyduğumuzun siyasetlerin sahiplenilmesi şarttır "  diye konuştu .  

Lütfi Kırdar Kurultay Merkezi'nde tertip edilen  " B20 Ülkemiz İş Dünyası Öncüleri Forumu "  ,  Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın katılımıyla başladı .  Foruma Erdoğan'ın yanında Katılımcılar onuruna verilen öğle yemeğinin sonrasında tertip edilen foruma Erdoğan'ın yanında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ,  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ,  MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ,  Güler Sabancı ,  Ferit Şahenk ve Ali Koç ile fert devletlerin temsilcileri katıldı 

Forumda konuşan Erdoğan ,  Ülkemiz'nin bir Aralık tarihinden bu yana G20'nin aşama başkanlığını yürüttüğünü anımsadarak ,   " Bu vazife ülkemiz açısından tarihi bir vesile olmakla beraber ,  bize kocaman bir sorumluluk da yüklüyor .  Global ekonomideki problemlerin kronik duruma gelmeye başladığı bir dönemde ,  bu misyonu üstlenmiş olmamız sorumluluğumuzu hepten artırıyor "  diye konuştu . 

G20'nin 2008'de meydana iştirak eden kriz sonrasında global uygun fiyat işbirliğinin basit platformu olarak onay gördüğünü aktaran Erdoğan ,   " O günden bugüne Avustralya haricinde hepsine katıldım .  Bu kriz sonrasında G20 ilk kez liderler seviyesinde toplandı ve bu tarihten bu yana G20 öncüleri itinalı olarak bir araya gelmeye başladı .  Global ekonominin tekrar kuvvetli bir büyüme sürecine girmesi doğrultusunda G20 çatısı altında mühim adımlar atıldı .  Bu platform çatısı altında yapılmış olan müzakereler ve edinilen kararlar bütün hayat açısından yakından izleyor .  Etkin bir G20 azası olarak bizde bu çatı altındaki çalışmalara önemli katkı verdik ,  veriyoruz .  G20 hem bir gelişmiş ,  hem bir de gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren bir platform olarak kapsayıcı bir beynelmilel yapıya sahip .  Bu yapı çeşitli kültürleri ve çeşitli politik sistemleri olan ülkelerin karşılaştıkları sıkıntılara partner analiz eder üretilme gayretleri açısından kocaman önem taşıyor .  Ülkeler arasındaki uygun fiyat bağların güçlendiği ve birey hareketliliğinin arttığı son zamanlarda bu platform gereksinim duyulan işbirliği ortamının tesisine destekçi oluyor "  diye sohbet etti . 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ,  gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yavaşladığı ,  finansal piyasalardaki hareketliliğin bütün ekonomileri etkilediği Yorucu bir dönemden geçildiğini belirterek ,   " Bu aşamada global ekonominin temellerinin sağlamlaştırılması ,  yapısal meselelerle uğraş edilmesi ve işsizliğin azaltılması konularında G20'ye mühim görevler düşüyor .  Ülkemiz işe bu biçimde bir dönemde G20 aşama başkanlığını üstlendi .  Bir Önceki aşama başkanının da tecrübelerinden de maximum ölçüde yararlanmaya çalışıyoruz "  diye sohbet etti . 

 " Her zaman özel sektör yöntemiyle büyümeden ve istihdam oluşturmadan yana olduk "  diyen Erdoğan ,  şunları söyledi:  " Ülkemizde son zamanlarda istihdamın ağırlığının özel sektöre kaymış olması bunun en mühim göstergesidir .  Global ekonomi de büyümeye erişmek amaçlı özel pazarın fazladan mevduat yapması ,  fazladan istihdam sağlaması gerektiğini tahmin ediyoruz .  Bizler hükümetler ve devletler olarak sizin yolunuzu açmak ,  önünüzdeki engelleri temizlemek amaçlı elimizden iştirak eden çabayı gösteriyoruz .  Fakat fazladan büyüme amaçlı ,  istihdam amaçlı ,  yurttaşlarımızın refah seviyesini artırmak amaçlı iş dünyamızın bizimle beraber hareket ettiğinden güvenilir olmalıyız .  Politik istem olarak aldığımız kararların ve uygulamaya koyduğumuzun siyasetlerin sahiplenilmesi şarttır .  " 

SADIK KAHRAMAN

 

Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler
ErdoğanTobb
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×