Bu haber 101 kez okundu.

Varis kader değildir!

Varis, kalıtımsal bir hastalıktır. Daha çok ailesinde mirasçı hastalığı olanlarda görülür. Fakat öteki genetik hastalıklardan değişik olarak çare edilebilir.

Bacakta kirli kanaat yukarıya götüren toplardamarlar vardır. Bu toplardamarların içinde, kanın yukarı gitmesine izin veren fakat her yerde aşağıda kaçmasını engelleyen, tek yanlı valv gibi çalışan kapakçıklar bulunmaktadır. Mirasçı, bu toplardamarların genişlemesi ve kapakçıkların görev yapamaması sonucu gelişir. Kirli kan yukarı gitmesi gerekirken yeniden aşağıda doru kaçmaya başlar. Irk aralarında ‘damarlarımda firari varmış ’ denilen işte bu kapakçıklardan kanın kalbe doğru değil, ayaklara doğru geri akmasıdır.

Varis kader değildir

Varisi meydana gelen hastaların genelde düşündükleri şey, bu hastalığın çare edilemeyeceğidir. Zira bu kalıtımsal yatkınlıkla ortaya çıkan bir hastalıktır ve çoklukla çevrelerinde herkeste bu rahatsızlık mevcuttur. Ilaç kullanıp mirasçı çorabı kullanarak hayatlarına devam etmeleri gerektiğini düşünürler. Halbuki varis çare edilebilir bir hastalıktır.

Varisli hastaların ilk olarak elle ve gözle muayene edilmesi gerekir. Daha Sonra Ayakta Bilateral Venöz Doppler Ultrason ile etap toplardamarları değerlendirilir, venöz haritalama çıkarılır. Venöz haritalama, hastalığın çare şeklini belirlemek emeliyle şart olan bir yöntemdir. Hemen Peşinden çare şekli belirlenir ve hastaya yapılacak işlemler anlatılır.

Varis kader değildir

Varisli damarlarda emel, damarın endotelini yani iç cidarını yakmaktır. Büyük damarlarda bu EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) ile kılcal damarlarda da köpük skleroterapi ile yapılmaktadır. Yakılan büyük damar zaman içinde emilerek bant haline dönüşür. Kılcal damarların da bazıları hemen kaybolur, bazıları da 1-3 ay içinde tamamiyle kaybolur.

Varisli damarların kapatılması hastanın bacağı için bir bıkkınlık yaratmaz. Derinde lekeli kanı yukarıya götüren başlıca damarlar vardır. Varisli damar tabi yol gibidir, kapatılmasının vücuda bir zararı olmaz aksine faydası vardır. Kılcal damarlar da normalde orada olmaması gereken, belirgin bir fonksiyonu olmayan anarşist damarlardır. Bu damarların değil edilmesi de görüntüyü düzeltirken aynı zamanda hastalarda ağrıların da geçmesine niçin olmaktadır.

Varis genetik bir hastalıktır fakat yazgı değildir. Rehabilitasyonu mümkündür, önemli meydana gelen tedavisine biran önce başlamaktır.

Varis kader değildir

arpanetmedya.com'a katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×