Bu haber 94 kez okundu.

Spor motivasyonunuzu korumanız için 7 öneri

Bahar gelirken alınan kilolar ve spor yapma ihtiyacı en ince ayrıntısına kadar gün yüzüne çıkmaya başladı. Fakat spora açmak kadar o ilk günkü motivasyonu sürdürmek de fazla ehemmiyetli. Spordan anında netice beklemek yerine bunun emek isteyen bir işlem olduğunu unutmamalısınız.

Fit bir vücuda kavuşmak için sporunuzu ilk günkü gibi programlı bir şekilde sürdürmeniz önemli. Bunun için ihtiyacınız meydana gelen en ehemmiyetli şey ise motivasyon. İşte motivasyonunuzu korumanızı sağlayacak 7 mükemmel öneri...

1. Emel belirleyin

Spora başlarken erişmek istediğiniz hedefinizi belirleyin. Böylelikle spora devam ettiğiniz sürece vücudunuzda meydana gelen değişimler sizi hedefinize yaklaştığınızı hissettirerek daha çok motive eder. Hedefinize dışarı giden yolda kendinize parametreler belirleyin. Ceset ölçüsü ve kilo kaydınızı yapın, fotoğraflarınızı çekin. Bu somut deliller motivasyonunuzu aniden yükseltecek.

Spor motivasyonunuzu korumanız için 7 öneri

2. Kendinize özel taktik hazırlayın

Hedefinize göre yapacağınız antrenmanın sıklığını, tarzını ve şiddetini belirleyin. Ancak kendinizi bilerek realist programlar oluşturmanız oldukça ehemmiyetli. Aksi takdirde uygulanamayan programlar yalnızca hüsran yaratır. Sporda ilerlemeniz bayağı hızda fakat sürekli olmalıdır.

3- Aklınızdan çıkarmayın

Etrafınızı sporu size hatırlatacak şeyler ile donatın. Antrenman hatırlatıcıları veyahut spor eşyalarının göz önünde bulundurulması gibi şeyler bu konuda tezgâhtar olacaktır.

Spor motivasyonunuzu korumanız için 7 öneri

4-Sevdiğiniz antrenmanları yapın

Size eğlenceli gelen ve yapmaktan zevk aldığınız antrenmanları seçin ve sporu sevdiğiniz kişilerle birlikte yapıp bir mecburiyet olmaktan çıkartın. Profesyonel birinden destek alma ihtiyacı duyuyorsanız bir spor hocası ile görüşün ve bu kişinin anlaşabileceğiniz biri olmasına uyarı edin.

5- Sporu ihmalkârlık etmeyin

Hayat koşuşturması her zaman spor salonuna gitmenize fırsat vermeyebilir. Fakat programdan bir defa hayret etmek motivasyon kaybına neden olur. Spor salonuna gidemediğinizde evde yapabileceğiniz aktiviteler oluşturun.

Spor motivasyonunuzu korumanız için 7 öneri

6. Kendinizi ödüllendirin

Hedefinize tarafından haftalık, iki haftalık ya aylık periyotlarda kendinizi sevdiğiniz şeylerle ödüllendirin. Böylelikle motivasyonunuz daha pozitif yükselir.

7-Her şey inanmakla başlar

Kendinize inanın ve programlarınızı bir görevden ziyade alışılmışlık haline getirmeye çalışın. Mükemmele odaklanıp kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Ölçünüz kendiniz olun ve kendinizle yarışın. Odak noktanızı kaybetmeyin. Amacınıza erişmek yalnızca sizin elinizde.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×