Bu haber 365 kez okundu.

Solaryuma ultraviyole sınırlaması geliyor


RADİKAL - Sıhhat Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan, biyolojik bilgilerin 18 yaş altı solaryum kullanımının ilerleyen senelerde cilt kanseri geliştirme rizikonunu artırdığını ortaya koyduğunu belirterek, Belçika, Avusturya, Almanya, İspanya, Kanada benzeri pekçok ülkede 18 yaş altındaki bireylerin solaryum kullanımının yasaklandığını ifade etti.

Solaryum kullanımına ilişkili olarak yönetmelik krokisi hazırlandığını anlatan Şencan, İşyeri Açma ve Iş Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Konusunda Yönetmelik Krokisi'nın bitirerek, İçişleri Bakanlığına sunulduğunu ifade etti. Şencan, yönetmeliğin kısa zamanda Resmi Dergi 'de yayımlanmasını öngördüklerini bildirdi.

Akcan, yönetmelik değişikliğiyle uygulama öncesinde kişilere solaryumun zararlarıyla ilgili bilgilendirme yapılmış bulunan onam formunun okunarak, anlaşıldığına ve uygulamadan istifade etmek istenildiğine konusunda imzasını atılmasının zaruri duruma getirileceğini aktardı. Şencan, 18 yaşından küçüklerin ise ebeveynlerinin izninin ve imzasının sonrasında uygulama yaptırabileceklerini ifade etti.

Onam formunda, UV ışınlarının zararlarının biyolojik verilerle doğrulandığının vurgulandığını ifade eden Şencan, formda koltuk alacak veriler ile ilgili şunları kaydetti:

"Tip1 başka bir deyişle duyarlı cildi olanların, 18 yaşından küçüklerin, çilli veya çillenmeye eğilimli cildi olanların, çocukluk döneminde sık sık güneş yağını öyküsü bulunanların, kanser lideri veya kanserli cilt lezyonlarıyla güneşe ilişkili ciltlerinde kir veya iz olanların, kozmetik ürün kullananların, ilaç alanların birden fazla beni bulunanların, çocukluk döneminde sık sık güneş yanığı öyküsü olanların solaryum aleti kullanmaları önerilmemektedir.

Bununla Birlikte, genital bölge şüphesiz UV ışınına maruz kalmamalıdır. Vücudunda ondan fazla ben koltuk alan kişiler, yapay bronzlaşma cihazlarına girmemelidir. Daha kısa sayıda beni bulunanlar, girmeden benlerini güneş kremi ve UV geçirmeyen fizyolojik örtüler ile korumalıdır."

Bilim insanlarından yönetmelik değişikliğine tam destek

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmkısa, bu konuyla alakalı çıkarılacak yönetmeliğe tam dayanak verdiklerini ifade etti. Ülkemiz 'de solaryumun yasaklanmasının veya sınırlama getirilmesinin topluluk sıhhati amaçlı çok mühim bir hamle meydana geldiğini belirten Yılmkısa, dermatoloji uzmanları olarak her çeşitli takviyesi verebileceklerini bildirdi.

Ultraviyole (UV) ışınlarının iç ortamlarda solaryum, yapay UV lambaları halinde yıllardır kullanıldığını anlatan Yılmkısa, "Solaryum UVA dozu, yaz aylarında Akdeniz sahillerindeki zaman ortasındaki UVA dozundan 5-15 kat daha fazladır" değerlendirmesinde yer aldı.

Yılmkısa, pekçok merkezdeki solaryum cihazlarının ışınlarındaki ultraviyole değerinin normal limitlerin üzerinde meydana geldiğini ifade etti. Yılmkısa, güneş ve yapay UV ışınlarına mesafeli dahi olsa uzunca süre maruz kalma sonrasında deride kimi hasarlar oluşabildiğini altını çizdi. Yılmkısa, şunları kaydetti:

"UV ışınıyla temas sonrası anında gelişen kızarıklık dışarısında ışınların deride birikerek yaptığı hasarlar da kocaman önem taşımaktadır. Bunların içinde, deride kuruluk, nitelik değişiklikleri, açık ve koyu nitelik lekeler, yaşlılık lekeleri, kılcal damar artışı, yağ bezlerinde büyüme, delikler, kara noktalar, elastik ve bağ dokusundaki hasara ilişkili erken yaşlanma, derin çizgiler, derinin sarkması benzeri UV ışınlarına maruz kalmayanlara nispeten çok daha çok görülen etkiler sayılabilir.

Erken yaşta, bilhassa de 18 yaş öncesinde UV radyasyona maruz kalmak yakınında sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme, uyku düzensizlikleri ve bir takım mesleklerde erken deri yaşlanmasına ne sebeple olabilmektedir. Bunlar yaşamsal tehlike taşımamaktadır. Fakat açık cilt ve göz rengi bulunan, sarı ve kızıl saçlı veya ince derili bireylerin, ailede deri kanseri hikayesi olanların ve derilerinde koyu kara renkte benleri olanların UV radyasyonuna maruz kalmaları sonucu genlerde bir takım bozukluklar oluşarak deride kanserler gelişebilmektedir."

Cilt kanserlerinin, iç organlara yayılarak yaşamsal riske yol açabildiğine dair Yılmkısa, Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) gerçekleştirdiği çalışmada, dünyadaki 200 bin kötü huylu cilt kanseri hastasının 65 binin hayatını yitirdiğinin ortaya konduğunu bildirdi. (HÜRRİYET )
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×