Bu haber 101 kez okundu.

Sofranızda probiyotiklere yer açın

Son Zamanlarda fast food ağırlıklı besin ve hazır gıda tüketimindeki artış, düzensiz beslenme, yoğun günlük tempo, gerginlik, sinirsel stres, hijyen sorunları ve enfeksiyona yan olarak antibiyotik kullanımı gibi bir hayli etmen bağırsak florasının bozulmasına sebep olduğu için sindirim ve bağırsak sağlığını yakından etkiliyor.

Hipokrat ’ın da söylediği gibi “Tüm hastalıklar bağırsaklardan başlar”. Gerçekten de bağırsak sağlığı genel sağlığımızın bir göstergesi niteliği taşıyor. Bakteri denilince aklımızda çoklukla negatif çağrışımlar oluşur ve hastalıklara yol açtığı düşünülür. Fiilen, bağırsaklarda bulunan bakterilerin yüzde 85 ’i arkadaş bakterilerdir. Sıradan florasında yer alan bu dost bakteriler, yiyeceklerde bulunan yağ ve proteinlerin yakılmasından, vitamin ve mineralin emilimine değin birçok faaliyette önemli rol oynuyorlar. Hasılı sindirim sistemindeki dengeyi bakteriler sağlıyor.

Sofranızda probiyotiklere yer açın

Probiyotikler ise tatmin edici miktarda alındığında bağırsak florasını dengeleyerek, enfeksiyon neticesi kaybedilen arkadaş bakterilerin sayısını artırarak sağlığı pozitif istikamette etkiliyor. Probiyotik desteğine gereklilik duyulabilecek bazı vaziyetleri hatırlayalım:

Turist diyaresi: Bahar aylarında gelmesiyle beraber, yapacağınız seyahatlerde gıda düzeninizin değişmesi ishal gibi şikayetlere yol açabilir. Probiyotik takviyesi, bu hastalığın süresinin ve şiddetinin azaltmasında başarılı sonuçlar verir.

Antibiyotik kullanımı: Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan antibiyotikler, çare sonrasında, bağırsak florasında yer alan yararlı bakterilerin sayısını da azalttığı için ishale niçin olur. Antibiyotik tedavisi ardından probiyotik kullanımı faydalı bakteri sayısını artırarak meselenin giderilmesini sağlar.

Kandida enfeksiyonu: Ayrıca probiyotikler mide bağırsak sisteminin asitliğini artırarak hastalığa sebep olan kandida ilk olarak almak üzere bakteri ve parazitlerin hayata şansını azaltır.

Bunların açık havada, sütte bulunan laktoza aleyhinde hoşgörüsü düşük meydana gelen kişilerde probiyotik desteği yardımcı olur. Derme Çatma beslenmeden ötürü görülen diyare, şişkinlik, gaz, alerji, egzema, IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) gibi semptomlarda probiyotik kullanımı bu şikayetlerin giderilmesinde etkili.

Sofranızda probiyotiklere yer açın

Probiyotikler kimi besinlerde natürel olarak bulunurlar. Bilhassa süt ürünlerinde yer alan probiyotikleri taşıyan bazı besinler şunlar:

1. Yoğurt: Bilinen en doğal probiyotik kaynağı hane yoğurdudur.

2. Peynir: Kahvaltıların değişilmez besini meydana gelen peynirin de probiyotik içeriği yüksektir.

3. Kefir: Keçi, koyun, inek gibi hayvanların sütünden mayalanma neticesi elde edilen kefir, süte oranla daha pozitif probiyotik içerir. Kefiri süt şekeri intoleransı bulunan kişiler de rahatlıkla tüketebilir.

4. Turşu: Özellikle lahana ve salatalık turşusu içerdiği vitaminlerin yanı sıra epey iyi bir probiyotik kaynağıdır.

Bunların açık havada malum diğer probiyotik kaynakları ayran, şalgam, boza, bitter çikolatadır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×