Bu haber 100 kez okundu.

Reflüye iyi gelen 8 mucize besin

Mide kapakçığı, mide üzerinde bulunan ve besinlerin yemek borusundan yukarı çıkmasını engelleyen bir kas yapısı. Gıdalar bağırsaklar yoluyla mideye iniyor ve bu kas kapanıyor. Böylelikle besinler mideden yukarıya çıkamıyor. Mide kapakçığında meydana gelen mesele sebebiyle bu kasın çalışmaması ve besinlerin yemek yemek borusundan yukarı hareket etmesi neticesi da reflü alana geliyor.

Reflünün oluşmasında beslenme düzeni ve alınan gıdalar fazla tesirli. Kas yapısının bozulmasına neden olan asitli yiyecek ve içecekler, yemek borusuna hareket ettiği lahza midede acıya kapı aralıyor. Ayrıca midede yanma, kramp ve karın ağrısı da reflünün belirtileri aralarında. Reflünün tedavisinde alınan gıdalar ve gıda düzeni çok ehemmiyetli. Bu hastalığa iyi gelen yiyecekler de bulunuyor. İşte reflüye iyi gelen besinler:

1. Yulaf: Lifli besinler, midede kolayca enzimlenir. bu nedenle sindirim sisteminin işini kolaylaştırır. Yemek borusundan mideye indiği anda mide tarafından sindirimine başlanır. Lifli gıdaların başında yulaf ürünleri ve yulaf ezmesi gelir. Özellikle eksik yağlı süt ile tüketildiğinde yulaf ezmesi ve ekmeği hem reflüye iyi kazanç hatta uzun müddetli tokluk duygusal verir.  

Reflüye iyi gelen 8 mucize besin

2. Balık: Demir ve omega-3 itibariyle fazla varlıklı bir besin meydana gelen balık, yağ ve asit itibariyle çok dengelidir. bu yüzden reflü ağrılarının engellenmesini sağlar. Eksik yağla pişirilen balık, daha faydalıdır.

3. Kereviz: Düşük kalorili ürünler, reflü hastalarının her zaman tüketmesi gereken besinlerdir. Kereviz de düşük kalorilidir ve sindirim sistemi için fazla faydalıdır. Haşlama olarak salataların içerisinde kullanılabilir.

4. Lahana: İçerdiği C vitamini ve demir doğruca birçok hastalığa iyi gelen lahana, reflü hastalarının öğünlerinde kolayca seçenek edebileceği bir besindir. Asit oranı düşük olduğu için çok faydalıdır.

Reflüye iyi gelen 8 mucize besin

5. Muz: Reflü hastalarının tercih edebileceği meyvelerin başında muz gelir. Ph değerinin fazla düşük olması, enerji vermesi nedeniyle kolayca tüketilebilir.

6. Brokoli: Reflü semptomlarının azalmasına asistan olan brokoli, gıda değeri itibariyle çok yüksek bir sebzedir. Mide yanmasına da iyi geldiği için iyi bir alternatif öğün olabilir.

7. Haşlanmış Patates: Nişasta itibariyle varlıklı bir beslenme olan patates, haşlanarak tüketildiğinde reflü hastalığına iyi gelir. Haşlandığı için yağ oranı ve asit düzeyi artmaz.

Reflüye iyi gelen 8 mucize besin

8. Şeftali: Lif itibariyle zengin meyvelerin başında şeftali kazanç. Sindirimi kolay ve asit içermeyen bu besini reflü hastaları öğünlerinde tercih edebilir.

Anahtar Kelimeler
Reflüye
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×