Bu haber 360 kez okundu.

Kulak temizleme çubuklarından uzak durun!


RADİKAL - Prof. Dr. Mete Kıroğlu, sıcakların artmasıyla beraber kişilerin daha sık sık banyoya girdiğini, havuz ve denizlerde serinlik aradığını söyledi. Prof. Dr. Kıroğlu, "İnsanlar çoğunlukla duş ve havuz sonrasında pamuk sarılı silme çubuklarıyla kulaklarını temizlemeye çalışıyor. Bu çok gerçek değil. Bu çubuklar harici kulak yolundaki faydalı meydana gelen koruma amaçlı salgıyı alarak, burada irin oluşmasını kolaylaştırır" dedi.

'HAVLUYLA KURUTUN'

Temizlik için kullanılan pamuklu çubukların kulağa fazladan kayıp verdiğini ifade eden Prof. Dr. Kıroğlu, şunları kaydetti:

"Bilgi sahibi olmayan insanlar temizlik inşa etmeye çalışırken kulaklarına fazladan kayıp veriyor. Zira bu çubukları kullanırken, 'buşon' olarak bilinen kulaktaki iri kirler de farkında olmadan ileri gerçek itilerek kulak zarına yapıştırılıyor. Kulağınız ıslaksa ve bundan huzursuzluk duyuyorsanız havlu sayesinde kurutabilirsiniz ama bu çubuklardan uzak durun. Bununla Beraber kulak, burun ve boğaz sıhhati tarafından da rutin hekim kontrolleri ve muayeneleri ihmal edilmamacı." (Yusuf BAŞTUĞ/ ADANA / )
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×