Bu haber 98 kez okundu.

Kışın fazlalıklarından bu yöntemlerle kurtulun

Birçok kişi kış aylarını diyette rahatlama ayları olarak değerlendiriyor. Arkasına saklanan kazaklar, havaların ısınmasıyla birlikte yerini tiril tiril bluzlara bırakırken herkesi bir acele almaya başlıyor. Hemencecik süratli ve etkili yöntemler arayışı da burada başlıyor. Ehemmiyetli olansa kışın kaçırılan ipin ucunu erken yetişmek. İşte tam bu noktada işinize yarayacak yöntemler:

1. Önce uyku düzeni: Uykunuza fazla dikkat etmelisiniz oysa gün içerisinde ayrıca enerjik olun hem de metabolizma hızınız olağan seyrinde devam edebilsin. Metabolizmanızın yavaşlaması kilo vermenizi yavaşlatacaktır.

Kışın fazlalıklarından bu yöntemlerle kurtulun

2. Bol su için: Jurnal ihtiyacınızı karşılayacak dek su tüketmeye dikkat edin. Ama her şeyin fazlası zarar, uzmanlar günde 2.5-3 litreyi aşmamak gerektiğini söylüyor.

3. Ödem atıcı çaylar: Birkaç basit tarifle metabolizmanızı hızlandırabilir, tüm kış vücudunuzda birikmiş olan ödemi atabilirsiniz. Yeşil dere ve tarçın hem damak zevki tadınıza yerinde hatta sıhhatli ödem attırıcılardır.

Kışın fazlalıklarından bu yöntemlerle kurtulun

4. Lifli gıdalar olmazsa olmaz: Lifli gıdaların, keza sindirimi kolaydır hem de çok sağlıklıdırlar. Gerçekte yalnızca kıştan yaza geçerken değil, tüm zamanlarda lifli gıdalar tüketilmesi gerekir. Lifli gıdaların başında baklagiller (mercimek, fasulye gibi), yulaf ve kuruyemiş gelir.

5. Ölçüleri küçültmelisiniz: Kışın vücudumuzun artı enerjiye gereksinim duymasından ötürü porsiyonlar birazcık büyümüş olabilir. Şimdiyse artık normal haline döndürmeli hatta birazcık küçültmeye başlamalısınız.

Kışın fazlalıklarından bu yöntemlerle kurtulun

6. Öğün düzeni: Belli Başlı ve ara öğün düzenine uyarı etmelisiniz. Içten zamanlamalar kısa vakitte çok yol almanıza muavin olacaktır. Kahvaltıyı vaktinde ve güçlü, akşam yemeğini ise az yiyip, bol salatayla desteklemelisiniz.

7. Egzersiz: Çoktan egzersizlere başlamalısınız. Özellikle kışın tıkılıp kaldığımız dört duvar arasından çıkmanın bütün da zamanı. Uzun yürüyüşler ruhen ve fiziken rahatlamamızı, bir pek da kalori yakmamızı sağlayacaktır. Vücudunuz sıkılaştıkça, fazla kilo veremeseniz bile kesinlikle forma girecektir. Bu da sizi olduğunuzdan daha güçsüz gösterecektir.

Kışın fazlalıklarından bu yöntemlerle kurtulun

8. Kendinize katı kurallar koymayın: Psikolojimizin kurallara karşısında daima aksine çalıştığını unutmayın. Kendinizi ne kadar kısıtlarsanız, işler böylece aksine döner. Arada kaçamaklar yapın ancak telafisini de ihmal etmeyin.

Her şeyin ötesinde hüküm tahsis etmek en önemlisi. Siz de hedefinize odaklanın, olabileceklerin ve yazın tadını çıkarın.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×