Bu haber 91 kez okundu.

Fitness ’a yeni başlayanların yaptığı 7 büyük hata

Hata 1: Süratli İlerlemeye Çalışıyorsun

Spordan süratli şekilde geri dönüş almayı şüphesiz herkes ister ve istemelidir. Fakat bu doyumsuzluk bizi çoğu kez başarısızlığa sürüklüyor. Ne eyvah ki sektör verilerine göre spor salonlarına kayıt meydana gelen her 10 bireyin 9 ’u spora bir ay dahi devam edemiyor.

Süratli başlayıp, hızlıca teslim etmek istemeyiz. Spor ancak senaryo sağlandığında hayatımıza katacaktır. Her şeyi aniden yerine getirmek zorunda değiliz, acele etme! Olasılıkla anında fazla yüksek ağırlıklar kaldıramayacaksın, diyetin harikulade işlemeyecek, spora şevkle gidemeyeceğin günler olacak. Bunlar fakat zamanla kazanabileceğimiz şeyler. Ayrı Olarak kısa sürede arzuladığın fiziğe ulaşamayacaksın. Muhtemelen istediğin ceset için en az 6 ay uyumlu sporuna ve beslenmene uyarı etmelisin. Keyif ve sürdürülebilirlik dikkat edeceğin en ehemmiyetli noktalar olmalı.  

Benzer içerikler için tıklayın

Hata 2: Bilinçli Bir Programın Yok

Spor salonuna gittiğinde ne yapman gerektiğini bilmiyorsun. Bir şeyler yapsan dahi, işler istediğin gibi gitmediğinde nasıl değiştirme yapman gerektiğini bilmiyorsun. Antrenmanlarını peşine düşüp takip etmiyorsun, her hafta benzer egzersizleri öyle ya da böyle aynı şekilde yapıp salondan ayrılıyorsun.

Takip etmiyorsak, tahmin ederiz. Çalışma psikologlarına tarafından ise tahminlerimiz çoğunlukla çok fena. bu nedenle kesinlikle çalışma fizyolojisinin uyarlama prensiplerine kadar şuurlu şekilde, yaşam standartlarımıza yerinde ve bizi henüz da motive edecek bir programa sahip olmalıyız. Hangi gün hangi egzersizi ne şekilde yapacağımız önceden muhakkak olmalı. Egzersiz yok, antrenman yapmalıyız. Bunun için ihtiyacın meydana gelen programları ve alıştırma videolarını buradan takip edebilirsin. Program için birilerine aidat ödemen gerekmiyor!

Aynı içerikler için tıklayın

Hata 3: Yük Çalışmıyorsun

Atletik ve estetik bir fizik için sadece koşu bandında ya da bisiklette kardiyo yapmak kafi zannediyorsun. Önem çalışmanın bir şekilde zararlı olduğunu düşünüyorsun ya da sakatlanmaktan üzüntü ediyorsun. halbu ki önem çalışmamak henüz zararlı.

30 yaşından itibaren kas kaybetmeye başlıyoruz. Kas kütlemizin olmayışı vücudumuzda sancı ve sakatlıkları artırıyor. Vücudumuzun estetik hatlara sahip olması kas kütlemiz ile birlikte geliyor. halbu ki kardiyo çalışmaları adale kütlesini artırmaktan ziyade enerji harcamamıza kapı aralıyor. Bunun yağ yakımında faydası bulunuyor, ama tartma çalışmak kaslarımızı geliştirdiği ve metabolizmamızı hızlandırdığı için zamanla oturduğumuz yerde kalori tüketir ışık halkası geliyoruz. Dolayısıyla estetik ve sıhhatli bir vücut için emin tartı çalışmalıyız. Bu konuda daha fazla veri sahibi elde etmek istiyorsan, Ağırsağlam ’da senin için sanki ders kitabı özelliğinde bir kılavuz bulunuyor. Buradan öğrendiklerinle fazla daha bereketli şekilde spor yapabileceksin.

Fitness ’a yeni başlayanların yaptığı 7 büyük hata

Hata 4: Egzersizleri Doğru Şekilde Uygulamıyorsun

Omurgan kambur, kalçanı kullanamıyorsun, tekniğine yoğunlaşmadan çalışıyorsun. Egzersizleri öğrenmek için sabırlı değilsin. Kabul edelim böylece şen gelmeyebiliyor başlarda. Ancak şayet en bitmiş içten öğrenmek için çaba edersen spor hayatın süresince endişelenmene gerek kalmayacak.

Egzersizleri dürüst yapmadığımızda aylar da geçse bazı kaslarımız gelişmiyor, zira onları hedefleyemiyoruz. Daha da ehemmiyetlisi eklemlerimize veya yumuşak dokularımıza zarar verebiliyoruz. Egzersizleri içten şekilde öğrenmek için kendimize biraz vakit vermeli, egomuzu bir tarafa bırakmalıyız. Bir eğitmene danışabilirsin, kendini videoya kaydedip izleyebilirsin. Bilhassa bir yerinde hastalık veya sızı hissediyorsan kesinlikle üstüne gitmemelisin. Spordan daha iyi verim alabilmek için yük çalışmasına vücudunu yıpratmak için yapman şart olan bir şey yok, bir sanat disipliniyle yaklaşmalısın.

Fitness ’a yeni başlayanların yaptığı 7 büyük hata

Hata 5: Eğlendiren Antrenörü İyi Sanıyorsun

Her geçen gün yeni bir metodun veya ekipmanın popüler olduğu varlıklı bir dünya fitness dünyası. neredeyse her metodun da bir mantığı bulunuyor. Ama metotlar aralarında sürekli geçiş gerçekleştirmek ve uyarlama prensiplerine izin vermeden o yeni ve “ihtilal niteliğindeki” egzersizleri uygulamak bize yarardan fazla hasar getirecektir.

Gerek kendi başına, lüzum eğitmeninle birlikte antrenman yaparken amacın her antrenmanda daha iyi performansa ulaşmak olmalıdır.  Her geçen gün daha hızlı, daha güçlü, daha enerjik olmalısın. Bunun için birkaç hafta geçmesini beklemene gerek yok, uyguladığın şeylerin moda olması da gerekmiyor. Şayet her antrenman daha iyi oluyorsan, istediğin gibi eğlenebilirsin. Her antrenman henüz iyi olmuyorsan, bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

Hata 6: Yağ Yaktıran, Sıkılaştıran Egzersizi Arıyorsun

Egzersizlerin vücudumuzda 3 tesiri olur: enerji harcarız, kaslarımız güçlenir, kaslarımız büyür. Kaslarımız “sıkılaşma” yaşamazlar, veyahut karın kası amaçlamak göbeğimizdeki yağları eritmez.

Yağlar vücudumuzun enerji deposudur. Yağlarımızın yakılması da vücudumuzun enerji ihtiyacı hissetmesiyle ortaya çıkar. Egzersizle birlikte vücudumuz ekstra enerjiye ihtiyaç duyduğu için depoladığı bu yağları yakmaya başlar. Bu yağlar çalışılan kasın etrafından yakılmaz, vücudumuz nereden isterse oradan yakılır. Başlıca de nerede daha pozitif ise oradan yakılmaya başlar.

Sıkılaşma ise yağlarımızın yakılarak vücudumuzun daha incelmesi ve sertleşmesi ile gerçekleşir. Dolayısıyla bir egzersiz doğrudan doğruya vücudumuzu sıkılaştırmaz. Egzersizler kasları büyütür, ama yağları da yaktığı için henüz sıkı görünürüz.

Bu sebeple özellikle bir bölgeden yağ tutuşmak için, “sıkılaştıran alıştırma” aramamıza lüzum yok. Bu yaklaşım ara sıra o bölgenin henüz da kalınlaşmasına neden olabilir. Yapmamız şart olan kalori harcayarak vücudumuzun o bölgedeki yağları tüketmesine yardımcı olmak. Bunu da gıda ile yapabiliriz.

Kusur 7: Besin Düzenin Hayatını Zindan Ediyor

En ehemmiyetli noktanın sürdürülebilirlik olduğundan bahsetmiştik. Eğer uyguladığın beslenme düzenini ömür süresince uygulayabileceğine inanmıyorsan, muhtemelen yanlış yoldasın. Besin gerçekten kısıtlayıcı ve keyifsiz almak zorunda değil. Eğer bir sağlık problemin yoksa, illa kesin gıdaları tüketip diğerlerinden kaçınman gerekmiyor.

Fitness ’a yeni başlayanların yaptığı 7 büyük hata

Çoğu vakit vücudumuzu değiştirmemiz için gerçekten önemli olan şeyin ne olduğunu anlayamadığımızda gereksiz efor sergileyebiliyoruz, hatta karşılığını da alamıyoruz. Popüler meydana gelen ama hiç alışkın olmadığın o diyeti göstermek zorunda değilsin. Yağlar ya da karbonhidratlar düşman, proteinler olağanüstü yok.

Yapman şart olan hayat koşullarına en yakın şekilde sıhhatli pişirme teknikleri ile dengeli şekilde beslenmek. Herhangi bir gıda grubunu dengesiz şekilde abartmadığın müddetçe olasılıkla doğru yoldasın. Başka Bir Deyişle karbonhidrat düşman değil, çok fazla karbonhidrat düşman. Şeker kötü değil, dengesiz şekilde fazla şeker fena. Fast food kötü değil, daimi fast food tüketmek kötü. Muhtemelen beslenmeye konusunda birçok sorun var, bunların yanıtını Ağırsağlam ’daki sık suallen besin soruları arasında bulabilirsin.

7 maddede en sık yapılan hataları inceledik. Bu hatalara uyarı ettiğinde spor henüz verimli ve daha da ehemmiyetlisi neşe saçan hale gelecek. Yaşam kalitemizi artırmanın en basit ve en verimli yolu uyumlu spor yapmak. Bu konuda sana destek olmak için merak ettiğin suallerini bekliyorum.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×