Bu haber 283 kez okundu.

Canan Karatay: Çocukların alkolü, kutu ve taze meyve suları


RADİKAL - Prof. Dr. Canan Karatay, Karabük Üniversitesi Bilimtey Takımı aracılığıyla 6'ncısı tertip eden Beynelmilel Bilim Günleri'ne katıldı. Hamit Çepni Konferans Salonu'nda tertip eden konferansta konuşan Karatay, öğrencilerden kocaman alaka gördü. Tamamıyla dolan salonda koltuk bulamayan bir takım talebeler Prof. Dr. Karatay'ı yere oturarak dinledi. Pekçok hastalığın nedeninin vücuda giren şekerin sebep olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, "Şeker ve insülin ikilisi karaciğer yağlanmasını başlatan ana etkendir. Bakın 12-13 yaşlarındaki çocuklara, tüm vücutları bitmiş. Çoğalış bu yaşlardaki çocuklarda meme büyüklüğü görüyoruz. Abd 'nın da bizim de en kocaman sorunlarımızdan biri olarak karaciğer yağlanması görüyoruz" dedi.

'GAZLI VE ŞEKERLİ İÇECEKLER KALP KRİZİ NEDENİ'

ILAN

Çocukları, gazlı ve şekerli içeceklerden muhafaza etmek gerektiğini belirten Prof. Dr. Karatay, şu şekilde konuştu:

"Bu yaşlardaki çocuklar içki mü içiyor? Biz tıpta okurken karaciğeri yağlandıran alkoldür, biradır diyorduk. Her çeşitli ekmek, karbonhidratlar, gazlı ve şekerli içecekler, tatlandırıcılar diyabet rahatsızlığı, kalp krizi nedenidir. Meyve şekeri fruktozdur ve en tehlikelisidir. Karaciğeri yağlandırır. İşte çocukların alkolü budur, meyve şekeridir. Çocukların alkolüdür, kutu ve kıtır meyve suları."

Zeytinin en sıhhatli meyve olduğunu ve gün içerisinde 30-40 adet mağlup olması tavsiyesinde koltuk alan Prof. Dr. Karatay, zeytin yağının da en sıhhatli meyve suyu olduğunu belirtti.

-Bülent DİKTEPE
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×