Bu haber 394 kez okundu.

Bol Su İçin Sağlıklı Kalın

Temel besin maddeleri beyninde toprak düz su, beden sağlığının korunmasında da ehemmiyetli gösteriş oynuyor.

Özel Konya Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Sibel Bulut, âdem bedenindeki su oranlarının korunmasının dirimsel benzeri önemi olabileceğini söyleyerek, “Vücutta yüzdelik 2’lik benzeri değiş olduğunda hamız dengesinde değişimler meydana gelmektedir. Yüzde 7’lik benzeri değişimde âdem bedeninde usanç ve halsizliğe sebep olabilmektedir. Hatta sanrı izlemeye sebep olabilmektedir. Yüzde 10’luk benzeri değiş ise böbrek fonksiyonlarını sonlandırıp ölüme sebep olabilmektedir. Yani ezcümle beden üzere su aşırı önemlidir” dedi.
Diyet Uzmanı Sibel Bulut, suyun âdem bedenindeki fonksiyonlarından bahsederek, “Özellikle besinlerin emilimi, sindirimi ve taşınmasında hücrelerin, dokuların, organların çalışmasında, deri dokusunun canlılığı ve bu dokunun korunmasında, dokuncalı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında, tokluk hissinin oluşumunda ve iştahın azaltılmasında tabii adına da kilogram kontrolünde, beden ısı dengesinin kontrolünde ehemmiyetli benzeri etkiye sahiptir” niteleyerek konuştu.

YAZ AYLARINDA SIVI KAYBINA DİKKAT

Hava sıcaklıklarının artmasıyla terlemenin vücutta likit kaybını artıracağını dile getiren Bulut, günde minimum 2 buçuk, 3 litre su içilmesi icap ettiğini kaydetti. Bulut laflarına şöyleki bitmeme etti:

“Yaz aylarında hele çöz enfeksiyonları, bunun yanında ishalin aşırı olması zımnında de likit kaybı artmaktadır. Peki likit ihtiyacımızı neyden karşılayacağız. Kahve, çay, kolalama kabilinden besinler aşırı tüketilmekte, bu besinler likit alımını karşılamakta amma içerisindeki kafeinden dünya da benzeri o büyüklüğünde likit atımına sebep olmaktadır. Aynı biçimde alkollü içecekler de eş etkiye sahiptir. Bu sebeple likit ihtiyacını karşılamada en ehemmiyetli etken su olmaktadır. Yaz aylarında metin benzeri insanoğlunun 2 buçuk, 3 litreye mail su içmesi gerekmektedir. Hem beden dengesinin korunmasında bununla beraber deri canlılığının korunmasında balaban tesiri olacaktır.”

Kaynak: IHA

Anahtar Kelimeler
SağlıkSu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×