Bu haber 94 kez okundu.

Asrın vebası: Narsizm!

Son senelerin epey meşhur meselesi narsist abiler ve daha eksik sayıdaki narsist ablalar çoğaldılar mı, görünür mü oldular yoksa yeni dünya onlara "Gün sizin gününüz, kim miktar sizi" mi dedi. Olası hepsi. Çabuk yaşanan, seri tüketilen, imajın her şey olduğu, yeni ve derinliksiz dünya…

Narsizm, kendini beğenmeden var olamama, henüz fenası başkalarının beğenisine zoraki olma, kocaman ve altı delik ego sahibi olma, ne alsa yetmeme, karşıdakinin duygusunu fark edememe ve etmek istememe, büyük minik bütün dağları ben yarattıma inanma ve inandırma, aşık olunmaya ve köpek muamelesi çekmeye münasip olma, bana bedel olmak için yapacakların var daha aşağı yazısıyla dolaşma ve ama liyakatın mümkün olmaması ve daha neler.

Bu mevzuda, kapitalizm, onarılmış ebeveyn rolleri, çocuğun gazla çalıştığına iman eden ebeveynler, öz güveni arşa ulaşmış çocuk yetiştirmeye yeminli ebeveynler, niteliğin niceliğin arkasından kalışı, 'like' sayısının çok mühim hale gelişi, dünyanın bireyci olmayı onayışı, ünlü olmanın narsist olmayı gerektirişi, siyasal ve sosyal kimliklerin narsizmin dibine vuruşu, ne söylediğinin değil hangi üst perdeden söylediğinin ehemmiyetli oluşu elbet pas geçilmez.

Ez cümle, insana, ehlileşmeye, utanmaya, öğrenmeye ait ne varsa tarumar oldu, zaman gösteri vaktidir, yaşam sahne sanatıdır, üstteki perdeden oynanır ve bu ahvale en fantastik uyumlananlar ise kendinin fanatiği olan narsist ahalidir deyip mevzuya dahil olalım. Narsizm çağın onaylanan ve yükselen değeridir, başarılı insan/erkek tarifinin içini tez doldurmaktadır ve bu mevzu en fazla ve ilk olarak sosyologların izahatına ihtiyaç duyar haldedir. Bilindiği Üzere bu mesele şahsi olmaktan çıkıp toplumsal hadise olmaya doğru seyretmektedir, bayağı insanın narsiszmini çeşitli gündüz kuşağı programında seyrediyoruz. Izdivaç programlarında ne dek tepedensen o kadar talep görüyorsun, kıyafet programlarında keza o kadar, en inanılmaz benim diyenleri hayret ve sinsi hayranlıkla seyrediyor memleket.

Asrın vebası: Narsizm

Buraya değin hepsi işlenmiş, iyiyim güzelim, kötü kıskanılıyorum, çok akıllıyım, fazla etkileyiciyim, çok başarılyım, değilsem de edinmek üzereyim diyen narsist abi yoksa abla yaşayıp bu arada ve kendinden diğer herkesi silüet olarak görürken, ne oldu da narsist şahsiyete aşık olma hem de ilişki hayata fantazisi salgını başladı. Evvelden her narsist, kendine hayran, bağımlı kadını / adamı bulur, işgal eder sonrada "Olmadı güzelim, eksiğin var" deyip yoluna devam ederdi. Biz de "Adam bozuk, kıymetini anlayamadı, kendini bir şey zannediyor, uzakta dur" derdik ve bu hikaye böylelikle biterdi.

Bildiğim şudur, kendinin fanatiği olan aşık olmaz, zira zati sürekli şekilde kendine aşıktır, ez cümle narsist şahsiyete aşık meydana gelen bilmelidir ama mevzu salt tek karakter oyundur. Siz ona hayranlığı bol aşk hissederken, o hayranlığınız ile beslenir ve tümü budur. Bu hikayede narsist şahsiyete aşık mağdur salt kendini elden geçirmeli, sağlam durmalı, proje yok insan canlısı olduğunu hatırlamalı, kelimelerin büyüsünden kurtulmalı, karşısındakinin egosunu didiklemekten vazgeçip kendi egosu ile meşgul olmalı ve mutlak narsist şahsiyete aşık olmanın bir anlamı olduğunu bilmeli. Son ve üzüntülü tümce, narsist şahsiyete aşık omak kendiyle derdi olma hikayesidir, iyi okunmalı, elden geçirilmeli ve lütfen her yerde yazılmalıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×