Bu haber 383 kez okundu.

Aspartamdan ABD'de vazgeçildi, Türkiye'de serbest


RADİKAL - Pepsi, Abd'da düşen satışlarını toplamak amaçlı aspartamı kullanmama sonucuna vardı. BBC Türkçe'nin haberine yönelik Pepsi, suni tatlandırıcı aspartamı bundan bu şekilde ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI pazarındaki rejim ürünlerinde kullanmayacak. Firma, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI sektöründe tüketicilerden iştirak eden yüklü beklentisi dikkate aldığını bilgisini verdi. Aspartamsız diet içecekler Ağustos ayından bu yana ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI'de indirilmeye sürülecek. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI'deki Diet Pepsi satışları 2014'te yüzde 5 oranında düşmüştü. Pepsi Idare Heyeti Başkan Yardımcısı Seth Kaufman, "Tüketicilerin rejim meşrubatlardan kaçınmasının anne sebebi aspartam" dedi.

ASPARTAMIN YERİNE NE GELİYOR?

Kaufman, aspartam mahaline sukraloz ve akesulfam adı verilen tatlandırıcıların karışımının kullanılacağını tanımladı. Sukraloz sofra şekerinden 600 kat ek olarak tatlı, kalorisiz bir tatlandırıcı. Sofra şekerinin moleküllerindeki üç hidrojen-oksijen grubunun, üç klor atomuyla değiştirilmesi neticesi elde ediliyor. Akesulfam da suni tatlandırıcı sınıfında yer alan bir madde. Gıda güvenliği sahasındaki yayınlarıyla malum ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI'li sivil topluluk teşkilatı Kamu Faydası İçin Bilim merkezi, akesulfamı aspartamla beraber "en berbat 10 tatlandırıcı" listesinde tutuyor ve akesulfamı "Kanser rizikonunu artıran bir madde" olarak tanımlıyor. Pepsi, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI dışarısında ise aspartam kullanımını sürdürecek. Pepsi İngiltere sözcüsü, "Diet Pepsi eskisi benzeri seviliyor. Beynelmilel düzenleyiciler aracılığıyla onaylanmış tatlandırıcıları kullanmaya aynı ritimde devam edeceğiz" dedi.

COCA COLA SAPARTAMLA AYNı RITIMDE DEVAM EDECEK

Pepsi'nin aspartam kullanımını bırakma kararı, Coca Cola'nın CEO'su Muhtar Il işlek yayındayken geldi. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI'li ekonomi kanalı CNBC'nin yayınında gelişmeyi değerlendiren Il, "Burada aspartamı koruyacak değilim" söylese de bu maddenin Avrupa Gıda Güvenliği otoritelerince onaylandığını tanımladı. Il, aspartamın hayat standartlarında onay görmüş ve "güvenli" olarak nitelenen bir madde meydana geldiğini savundu.

ASPARTAMLA İLGİLİ İDDİALAR

Aspartam beynelmilel gıda kontrolü otoriteleri aracılığıyla emniyetli bir madde olarak niteleniyor. Avrupa ve ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI'de gıda kontrolü uzmanları aspartamın sağlığa zarar veren olmadığını iddia ediyor. Fakat madde üstünde hazırlanan deneyler sonrasında yazılan raporlarda aspartamı farelerde kanser rizikonunu artırdığı belirtildi. Tüketiciler kanser yaptığı iddiaları sebebiyle rejim meşrubatlardan kaçınmaya başladığı belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×