Bu haber 379 kez okundu.

Antibiyotikler hapı yutuyor!


RADİKAL - Global ilaç endüstrisine, antibiyotiklerle alakalı araştırmalarda yepyeni tek ivme amaçlı tavsiye edilen 2 milyar dolar değerinde yepyeni buluş fonuna katkı yapmaları çağrısında bulunuldu.

BBC'de dün yayınlanan habere yönelik, bu katkı yardımıyla, tek sürü kocaman gereksinim duyulan yepyeni antibiyotikler geliştirip üretecek şirketlere para bazlı kaynak verilmesi güvence ediliyor. Antibiyotiklere dirençli bakterilerin global seviyede yayılmasına nazaran, tek sürü az sayıda yepyeni antibiyotik geliştiriliyor. İngiltere hükümetinin atadığı ekibin başkanı ve ekonomi uzmanı Jim O'Neill, bu konudaki raporu sunarken, "Dünyadaki enfeksiyonların iyileştirme edilmesi ve çağdaş tıp ile cerrahinin malum biçimde devamını sağlamak amaçlı gereksinim duyulan ilaçların geliştirilmesi hamlesini başlatmak zorundayız" dedi.

10 MİLYON KİŞİ ÖLÜR

O'Neill, bundan önce de, ilaca dirençli mikropların 2050 seneye civarı hayat genelinde senede 10 milyon bireyin ölümüne yol açabileceğini ve ekonomilere 100 trilyon dolar kayıp yaratacağını söylemişti. Antibiyotiklere dirençli bakteri türleri global seviyede yayılmaya devam ederken, şuanki ilaçları hastalıklar karşısında tesirsiz duruma getiriyor. Hemen kurulması öngörülen 5 yıl müddetli ve 2 milyar dolar değerinde global buluş fonu, ilaç ve tanı alanlarındaki araştırmalarda kullanılacak ve paranın çoğu üniversitelerle, minik çaplı biyoteknoloji şirketlerine ayrılacak.

DİRENÇ KIRACAKLAR

Desteklenmesi öngörülen denetim alanlarından biri "direnç kırıcılar" olarak bilinen bileşikler üstünde olacak. Şuanki antibiyotiklerin gücünün artırılması, yepyeni ilaçlar yer almasından tek sürü daha düşük maliyetli. Sözgelişi Londra Üniversitesi'nden Prof. Anthony Coates'un kurduğu Helperby Therapeutics şirketi, sağlık kurumu harika virüsü MRSA'ya karşın savaş verici tek direnç kırıcı geliştirdi. Cadila Pharmaceuticals India şirketince üretilen HT61 isimli bileşiğin muayenehane deneyleri, yakında Hindistan'da ifade edilecek. Bu çeşit araştırmaların oluşturulacak buluş fonundan yararlanabileceği kaydediliyor.

Ekonomi uzmanı Jim O'Neill, kocaman ilaç firmalarının az vadeli kâr kayıp hesaplarının ötesine bakarak bu fonu desteklemeleri gerektiğini vurguladı. Daha önce Goldman Sachs'ta baş ekonomist meydana gelen O'Neill, 'bankacılık krizi ile antibiyotiklerin çoğalış işe yaramayacağı tek global yıkım içinde farklılık olmadığını savunuyor. O'Neill, geçtiğimiz yıl İngiltere Başbakanı David Cameron aracılığıyla, mikroplarla savaşa direnç ile alakalı hazırlanacak raporun başkanlığına getirilmişti. Mikropların ilaç direncinin Avrupa 'da senede 30 bin insanın ölümüne sebep meydana geldiği düşünülüyor. Birçok tek sürü ilaç şirketi, antibiyotik araştırmalarını bıraktı. Raporda, bunun, yepyeni antibiyotiklerin getireceği kârın belirsizliğinden kaynaklandığı kaydediliyor.

TÜRKİYE 'DE 3 REÇETEDEN BİRİNDE ANTİBİYOTİK BULUNUYOR

SAĞLIK Bakanlığı'nın 2014'te hazırladığı Ülkemiz'nin önce ilaç raporuna yönelik Ülkemiz'de senede tahmini 2 milyar kutu ilaç tüketiliyor. Bu da nüfusumuzun 76.6 milyon birey meydana geldiği varsayılırsa çocuk, çocuk, ihtiyar demeden birey başına senede tahmini 26 kutu ilaç tükettiğimiz manasına geliyor. Başka Bir Deyişle her Türk 2 haftada tek kutu ilaç tüketiyor. İlaca ödediğimiz bedel ise 2013 sonu bakımından 16.3 milyar TL. Ülkemiz genelinde senede 130 milyon reçete yazıldığını belirledi. Yazılan her üç reçetenin birinde antibiyotik yer aldığı bilgilerine ulaşıldı.

ARTIK REÇETESİZ SATIŞI YASAK

2013 senesinde Torba Kanun ile yapılmış olan aranjman ile antibiyotiklerin reçetesiz satışına iyi denetim getirildi. Ülkemiz'deki ilaçların yalnızca 60'ı reçetesiz satılabiliyor. Enbaşta antibiyotikler olmak üzere sayıları 12 bine yaklaşan ilaçların reçete ile satılması gerekiyor. İlaçlar reçeteli satılmasına nazaran denetim ile alakalı meydana gelen kanuni boşluk nedeni ile reçetesiz ilaç satışı tek çeşitli denetlenemiyordu. Torba Kanun ile eczanelerde satışı yapılmış olan tüm ilaçların ilaç takip sistemine kayıt zorunluluğu getirildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×