'Yük olduğumu hissedersem intiharı düşünebilirim'

Daha öncesinde "Hayvanların ötanazi hakkını tanıyoruz, daha bir sürü acı çekmelerine müsaade vermiyoruz. O takdirde ne sebeple insanlar amacıyla benzer şeyi uygulamıyoruz?" diyen ALS hastası fizikçi Stephen Hawking...


Daha öncesinde "Hayvanların ötanazi hakkını tanıyoruz, daha bir sürü acı çekmelerine müsaade vermiyoruz. O takdirde ne sebeple insanlar amacıyla benzer şeyi uygulamıyoruz?" diyen ALS hastası fizikçi Stephen Hawking, bu defa de "Acı çekiyorsam ve dünyaya katacak bir şeyim kalmamışsa, hekim destekli intiharı düşünebilirim" ifadelerini kullandı.

BBC 'de başlayacak yepyeni bir yazılım amacıyla Dara O'Brian'a konuşan Hawking, bir tanesini talebi dışarısında yaşamda tutmaya çalışanın 'en kocaman aşağılama' meydana geldiğini koruyup "Destekli intiharı sadece acı çekiyorsam ve etrafımdakilere yük olduğumu hissediyorsam düşünürüm" diye konuştu. an itibariyle ise acıdan yana sıkıntısını olmadığını vurgulayan Hawking, "Evrene konusunda belli bir süre daha bir sürü birşey bulmadan ölürsem lanetlenmişim demektir" diye konuştu.

ZAMAN ZAMAN YALNIZ HİSSEDİYORUM

Diğer yandan Hawking kişilerin ara ara kendisiyle konuşmaya çekindiği amacıyla yalnız sezdiğini itiraf etti. İletişim kurmak amacıyla kullandığı bilgisayarında cevap yazmasını beklemeden konuşmayı kestiklerini ifade eden Hawking, "Bazen bir sürü utangaç ve yorgun oluyorum. Tanımadığım insanlarla konuşmakta zorlanıyorum" diye konuştu.

Hawking sıhhatli meydana geldiği zamanlara konusunda en bir sürü neyi özlediği sualine ise, "Tekrar yüzebilmek isterdim" cevabını verdi. (tr.sputniknews)

Yorum Gönder