Bilgisayarınızı rehin alan virüs

Cryptolocker skandalından ardından web kullanıcılarının yepyeni başı belası olabilecek yepyeni bir zarar veren fidye programı türedi. "Locker" ismindeki bu zarar veren, şimdiden onlarca PC kullanıcısının canını y...


Cryptolocker skandalından ardından web kullanıcılarının yepyeni başı belası olabilecek yepyeni bir zarar veren fidye programı türedi. "Locker" ismindeki bu zarar veren, şimdiden onlarca PC kullanıcısının canını yakmış durumda.

Ransomware olarak adlandırılan bu çeşit zarar veren yazılımlar, bulaşmış oldukları PC üstünde en sık kullanılan dosyaları şifreleyerek kullanılamaz duruma getiriyor. Dosyalara ulaşmak istek eden kullanıcı, PC ekranında dosyalarının şifrelendiğini ve bir daha kullanım alanına açılabilmesi amaçlı bir miktar "fidye" ödenmesi gerektiğini ifade eden bir mesajla karşılaşıyor.

Tüm bunlarla beraber karışıklık ortamı yaratmak istek eden "fidye" programı, ekrana bir de geriye sayım sayacı yerleştirerek kullanıcının paniklemesini ve para ödemeye inandırma olmasını sağamaya çalışıyor. "Locker" tehlikesi 25 Mayıs tarihiyle beraber yayılmaya başlamış ve şu ana civarı pekçok web kullanıcısını etkilemiş durumda.

Zararlı yazılımın bilgisayarlara ne türlü sızdığı şu ana civarı tam anlamıyla çözülmüş değil. Bu emel amaçlı Windows servislerinin kullanıldığı düşünülüyor. Sisteme bulaşan bu zarar veren yazılım C:/ dizinindeki "Shadow Copies" servisini kullanılmaz duruma getirerek dosyaların geriye getirme seçeneğini engelliyor. Locker, sisteme bulaştıktan ardından dosya uzantılarında rastgele bir değişim yapmadan 2048-bit RSA şifreleme yolu faydalanarak şifrelemeye başlıyor. Bu zarar veren yazılım .doc, .docx, .xlsx, .ppt, .wmdb, .ai, .jpg, .psd, .nef, .odf, .raw, .pem, .rtf, .raf, .dbf, .header, .wmdb, .odb, ve .dbf uzantılarına sahip dosya türlerini şifreliyor.

Son dönem olarak sızılan PC ekranında kısa açıklama olarak hiçbir çabanın dosyaları geriye getiremeyeceği ve gereken anahtarların bizzat ellerinde meydana geldiğini ifade eden bir dikkat iletisi görüntüleniyor. Locker 72 saat içersinde şifreleri çözmek amaçlı 0.1 Bitcoin (başka bir deyişle 23 dolar) benzeri bir para istek ediyor.

Fidye tuzağına düşen onlarca kullanıcı sıkıntılarını çözebilmek yerine forumlara akın edip, online platformları sual yağmuruna tuttu. Kullanıcıların kaçının bu zarar veren yazılıma para ödediği ise artık bilinmiyor. Bu çeşit sıkıntılarla karşılaşmamak amaçlı mühim verilerinizi yalnızca bilgisayarınızda saklamak mahaline itinalı olarak kullanmış olduğunuz depolama birimlerine yedekleme yapmanız öneriliyor.

Yorum Gönder