"Yerli hocayı tercih ederim"

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, teknik patronluk amaçlı isimleri geçtiğimiz Mircea Lucescu ve Şenol Güneş konularına açıklık getirdi. "Lucescu'dan umudumu kesmedim fakat g...


Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, teknik patronluk amaçlı isimleri geçtiğimiz Mircea Lucescu ve Şenol Güneş konularına açıklık getirdi. "Lucescu'dan umudumu kesmedim fakat gelmesi zor" diyen Orman, "Şenol Güneş'e öneri götürmedik. Vitrin Yalçın amaçlı Beşiktaş teknik direktörüğünün erken meydana geldiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Mircea Lucescu ile ferdi ilişkilerinin bir sürü sıkı meydana geldiğini söyleyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Çok da birbirimizi severiz. Bir Takım dönemler konuştum. Yöneticiyken görüştüğüm bir birey. İlişkilerimiz iyidir. Sürekli istişareler yaptığımız bir birey. Beşiktaş teknik patronluğu amaçlı de görüştüm. Lucescu, Türkiye'ye gelse Beşiktaş'tan bir başka takıma gelmeyeceğini söylüyor. Fakat 11-12 sezondur en başında yer aldığı takım bizzat ilinde maç yapamıyor. Bırakıp gitmek benzeri bir düşüncesi yok. Ona, kendisinden bilgi beklediğimizi söyledik. Nihai kupa finalleri var. Benimle, gelmeyeceğine konusunda açık ve tam olarak konuşmadı. Beşiktaş birisini öyle bekleyecek bir takım de değildir. Beşiktaş hiç otomobil değil emel olur. Bu dakikadan ardından da idare heyeti toplantısında da belli bir süre istişare etmemiz lazım. Lucescu'dan umudumu kesmedim ama şu dakikadan ardından olma olasılığından daha çok olmama ihtimali fazla. Bende de şevk kalmadı. Beşiktaş da birisinin gelip gelmeyeceğini bir sürü bekleyecek takım değil. Beşiktaş istenecek. 'O stada çıkacağım, UEFA Kupası'nı alacağım' denilmeli" diyerek Rumen Hoca konusunun kocaman oranda kapandığı sinyalini verdi.

"TEKNİK DİREKTÖR OLARAK YERLİYİ TERCİH EDERİM"
"Beşiktaş'ın hayat dünya takımı olmaması amaçlı hiçbir ne amaçla yok" diyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Bizim oynadığımız modern futbolun üst kısmına koyacak biçimde gitmek istiyorum. Teknik direktör; onu çıkardım bunu soktum, onu sağ beke aldım şunu sol beke koydum demek değil, takım alana çıktığında herkesin yerini bildiği kimi meydana koymalı. Sağ beke şunu koydum, sol beke de şunu koydum, benzer takım düzenini sen de yazarsın, ben de yazarım. Milyonlarca avro verdiğimiz hocalar alana bir oyun disiplini
Buna uygunsa teknik direktörümüz türk malı ya da başka olabilir. Ben yerliyi seçim ederim. Türkiye'yi bilmeyen bir hocanın vakte gereksinimi oluyor. Yerliyle bir hamle önde başlıyorsunuz. Ya da Türkiye'yi alim birisi olmalı. "Yurtdışından şunu ya da bunu getirdim" demekle olmuyor. Bu ülkeye ne hocalar geldi. Neticesi ne oldu? Rakibimiz Galatasaray'ın çalıştığı Mancini, Manchester City'yi kazanan yapmış bir hoca. Ne oldu? Prandelli, İtalya Ulusal Takımı'na final oynattı. Scala bizim çalıştığımız dönemde bir sürü mühim bir hocaydı. Toschack, Löw, Hiddink ne oldu? 'Bir marka getirdim, ne yapayım?' demekle olmuyor. Bu bir egosal karar da değil" ifadelerini kullandı. 

"ŞENOL GÜNEŞ'E TEKLİF GÖTÜRMEDİK"
Şenol Güneş adının Beşiktaş ile anılmasıyla alakalı olarak da konuşan Orman, profesyonel teknik direktöre öneri götürmediklerini ifade etti ve şu biçimde devam etti: "Bazı süre onla beraber alakalı tenkit yiyorum. Şenol Hoca'yı 80 senesinden tanırım. Babam yöneticiyken Trabzon'da yönetici Kenan İskender vardı. Trabzon'un kamplarına giderdim. İskender Bali'yi almıştık. Bir Sürü karakterli bir adamdır, Türkiye'de ulusal takım hocalığı yapan bir kişidir. Onla Beraber ismimizin anılmazsından rahatsızlık duymam. Ama konuştuğumuz konular egosal ve duygusal hükümler değildir. Milyonlarca insana karşı sorumluyum. Takımla alakalı sahada oynayan oyuncular, kaybettiklerinde idare. Haklılık payları olan tek birşey, o hocayı biz seçiyoruz. Genel kurulda Dany ile alakalı ağır tenkitler alınca, 'Doğru, onu ben aldım, sorumlusu benim' dedim. O günkü sportif direktörümüzle kararı biz aldık. Bu duygusal bir karar değil, mantıklı kazar vermeliyiz. Şenol Güneş'e hiçbir süre öneri götürmedik. Şenol Güneş'i çocukluğumdan tanırım. Bursaspor final oynayacak. Esasen onu tanıyan ona bu tekifi gidip yapmaz. Gitseniz, 'gel konuşalım' deseniz onay etmez. Şu anda Bursaspor'un hocası."

SERGEN YALÇIN KONUSU
Sergen Yalçın konusuna da açıklık getiren Fikret Orman, "Sergen Yalçın'ın bir sürü başarılı olmasını istiyorum. Beşiktaş'ı Vitrin amaçlı erken bulurum. Ama başarılı olması amaçlı üst kısmına belli bir süre koyması lazım. Hedeflerini göstermesi lazım. Yurtdışında bir takım hocalar var. İnanılmaz başarılı ve genç hocalar var. İspanya'da, Almanya'da bir takımı çalıştırmak buradan daha kolay. Tolgay'ı, Hamburg'un Eintracht Frankfurt ile oynadığı mücadelede izletmeye gitmiştim. Statta 49 bin seyirci vardı. Oradaki bir takımı çalıştırmakla buradaki takımı çalıştırmak bir değil ki. Fakat Beşiktaş takımını yönetmen hocanın, oyuncu, camiayı, basını, hatta hakem ilişkilerini sağlayabilen kriterlerde olması lazım. Slaven Bilic'in taraftarla ilişkisi muhteşemdir. İki kızım var. Hayatta en değer verdiğim insanlardır. Bilic gitti diye küstüler bana" diye sohbet etti. 

Yorum Gönder