Denge Araştırma'nın Anketinde MHP ve HDP'ye Kötü Haber

Denge Araştırma'nın 3-7 Mayıs tarihleri aralarında 25 şehirde yaptığı araştırmaya yönelik AK Parti ve CUMHURIYET HALK PARTISI'nin oylarında artış , HDP ve MILLIYETÇI HAREKET PARTISI'nin oylarında ise düşüş görülüyor.
 Denge Araştırma'nın 3-7 Mayıs tarihleri aralarında 25 şehirde yaptığı siyasi gündem araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu. 15 Nisan tarihli araştırmaya karşı AK Parti ve CUMHURIYET MILLETÇE PARTISI'nin oylarında artış, HDP ve ULUSALCı DAVRANıŞ PARTISI'nin oylarında ise düşüş görülüyor. Araştırmanın en hayret veren sonucu ise seçmenin tek parti ve koalisyon hükümetine bakışı. Türkiye'de sokaktaki her 4 vatandaştan 3'ü tek parti hükümeti istek etmekte . Bu şekilde düşünenlerin oranı ise yüzdelik 68.3.
Araştırmanın temel sorusu namına katılımcılara 7 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy verecekleri soruldu. Çekimser seçilecek birey dağıtıldıktan sonrasında ortaya çıkan oy oranları şöyle:
AK Parti 45.6,
CHP 25.5,
MHP 15.1,
HDP 9,5,
SP-BBP 2,3,
Diğer 2.

AK PARTİ YİNE LİDER

Sonuçlar AK Parti'nin yine sandıktan lider olarak çıkacağını söylerken HDP'nin ise meclis dışında kalacağını, AK Parti, CHP ve MHP'nin ise vekil sayılarını 2011 seçimlerine göre daha da artıracağını gösteriyor.

MİTİNGLERİN ETKİSİ YÜKSEK

Son 2 gündem araştırmasının neticelerine bakıldığında ise partilerin tahmini oy oranlarında kritik değişimler var. Bunun Için yönelik 15 Nisan tarihindeki araştırmada 45.1 düzeyinde gözüken AK Parti'nin aradan geçtiğimiz 1 maaş zamanda oylarını tahmini yüzdelik 0,5 oranında artırdığı görülürken yeniden CUMHURIYET HALK PARTISI'nin oylarında da yüzdelik 1,2 yükselme ortaya geldiği dikkat çekiyor .

MHP VE HDP'NİN OYLARI DÜŞÜŞTE

Seçim mitinglerinin oy oranlarında tesirinin olduğu, HDP'ye giden AK Parti ve CUMHURIYET HALK PARTISI oylarının mitinglerdeki sıkı ve berbat performanslara ilişkili namına geriye döndüğü kaydediliyor. Yeniden 15 Nisan'a göre; MILLIYETÇI HAREKET PARTISI ve HDP'nin reyleri ise düşüşe geçti. MILLIYETÇI HAREKET PARTISI'de yüzdelik 0,9'luk oy kaybı görülürken, HDP oylarında baraj altına sekte eğilimi kendini gösteriyor.

Yorum Gönder