Yorgunluk ve mutsuzluğunuzun sebebi tiroidiniz olabilir

Merck Serono'nun desteklediği 7. Beynelmilel Tiroid Farkındalık Haftası'nda bu sene tanı edilmeyen tiroid bozukluğuna uyarı çekiliyor. Hafta süresince gerçekleşecek TV ve gazetelerde uzmanlarla sohbet, duyuru, broşür ...


Merck Serono'nun desteklediği 7. Beynelmilel Tiroid Farkındalık Haftası'nda bu sene tanı edilmeyen tiroid bozukluğuna uyarı çekiliyor. Hafta süresince gerçekleşecek TV ve gazetelerde uzmanlarla sohbet, duyuru, broşür ve bilinçlendirme etkinlikleriyle yavaş veya çabuk personel tiroidin hayat kalitesini ne türlü etkilediği anlatılacak.

Tüm beden işlevlerini tek orkestra şefi benzeri yönetmen tiroid bezi evrensel sıhhat üstünde kocaman rol oynuyor. Yeryüzünde 300 milyondan pek kişide tiroid bozukluğu bulunuyor. Tiroid bozukluğu sık görülmesine ve eşliğinde tek sürü mühim hastalıklara yol açmasına nazaran tek takım hasta olanlarda yıllarca tanı edilemeyebiliyor.

Uluslararası Tiroid Federasyonu (TFI), Merck Serono desteğiyle, 25 - 31 Mayıs haftasını "Uluslararası Tiroid Farkındalık Haftası" olarak kutluyor. Bu sene 7.'si tertip eden, "Tiroidiniz Saklı Kalmasın" başlıklı kampanya ile tiroid bozukluğunun bulgularına uyarı çekilerek ve hastalıkla başı faktörün yöntemleri anlatılarak farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Türkiye ayağında, TV ve basın röportajları, posterler, AVM'lerde uzman doktor söyleşileri, duyuru ve broşür dağıtımları benzeri etkinliklerle tiroid bozukluğunun ne meydana geldiği, eşliğinde hangi hastalıklara sebep meydana geldiği, tedavi metotları anlatılarak kamuoyuna erişilmesi hedefleniyor.

Bu seneki etkinliklerde bireyin bizzat kendini değerlendirmesini fırsatı sunan "Tiroidiniz yeteri kadar çalışıyor mu?" testi broşürlerin içerisinde bulunuyor. 10 temel sorudan meydana gelen testte birey bizzat kendini ölçümlendirme fırsatı buluyor. Suallerin 5 tanesine evet cevabı verenlerin ise kesinlikle tek dahiliye veya endokrinoloji uzmanına danışmaları öneriliyor.

Yavaş personel tiroid, yorgunluk ve mutsuzluk sebebi!

Yorgunluk veya mutsuzluk duygusu, süren kabızlık, konsantrasyon bozukluğu veya açıklanamayan kilo artışını çoğu süre strese veya yaşlanmaya bağlayabiliriz. Uzman Kişiler bu belirtilerin, en sık sık görülen, yalnızca TSH testiyle saptama edilebilen ve rehabilitasyonu tek sürü temel meydana gelen "hipotiroidizm" başka bir deyişle tiroid bozukluğu olabileceğini vurguluyor. Yorgunluk, uyku durumu, soğuğa karşın fazla yüksek hassaslık, adele ve eklem ağrısı, hayat tarzı kontrolüne nazaran kilo artışı, çöküntü, kabızlık, tane düzensizliği, kısırlık, fit ve kırılgan saçlar veya tırnaklar veya kuru, pul pul meydana gelen cilt, şişkin surat, eller ve ayaklar, düşük libido benzeri bulgular için kesinlikle uzmana başvurulması öneriliyor.

Yorum Gönder