Arınç'tan seçim meydanı yorumu: Türkiye bir cinnetin içinde maalesef

RADİKAL-Bursa'da Güldeste Derneği'ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, basın mensuplarının gündeme ilişkili olarak suallerini yanıtladı. Bir gazetecinin"Son günlerde, bir takım basın kuruluşların...


RADİKAL-Bursa'da Güldeste Derneği'ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, basın mensuplarının gündeme ilişkili olarak suallerini yanıtladı. Bir gazetecinin"Son günlerde, bir takım basın kuruluşlarına el konulacağı ve bir takım gazetecilerin tutuklanacağı konuşuluyor. Bu konuda bir ölçümlendirme alabilir miyiz" sualine Arınç şu cevabı verdi:"Adalet Bakanımıza sormuşlar. 'Bu çılgınlık olabilir' demiş. Hiçbir haklar dışılığa hükümetimiz müsaade vermez. Bu konu üstünde spekülasyon inşa etmek, Fuat Avni'lerin işi. Kimse bu spekülasyonlara kanmasın. Bunun üstünde seçime karşı rastgele bir yoruma, rastgele bir tedirginliğe sokak açmasın. Haklar dışarısında, hiçbir işe hükümetimiz müsaade vermez. Yargının da bunun için penis olacağını sanmıyorum."

'ELİNE LEVYEYİ ALAN KAFAYA İNDİRİYOR'

Son dönemde politik parti öncülerinin miting alanlarındaki üsluplarının sertleşmesi dair değerlendirmesi sorulan Arıç şu şekilde konuştu:

"Seçim meydanları kitleleri coşturmaya, istikametlerini kesinleştirmeye, hükümlerini artırmaya karşı konuşmaların yapıldığı meydanlardır. Burada heyecan merak belli bir süre da tenkit olabilir, tartışma olabilir. Belli Bir Süre da sinir olabilir. Her şeyin azı karar, çoğu zarardır. Üsluplarımız en zor eleştiriyi yapabilecek civarı olabilmeli ama asla hakarete, küçültücü olmaya, vatandaşları aşağılamaya onlarla alay etmeye yönelmemelidir. Bunu kim yaparsa, hata yapar. Zira bu civarı fazla sertlik ya da fazla konuşma kötü söz, manipülasyon, tahrik etme olursa, bu yalnızca liderler aralarında ya da politikacılar aralarında kalmaz. Sokağa da yansır, yurttaşlara da yansır. Ülkemiz hemen bunun gibi bir cinnetin arasında üzgünüm. Tartışma yok çoğalış, eline levyeyi alan kafaya indiriyor. Eline bıçağı alan saldırıyor. Eline silahı geçiren, pompalıyı geçiren birbirlerinin üst kısmına boşaltıyor. Bu bir cinnet halidir. Bunun sebeplerini psikologlar araştırabilir. Ruhbilimciler araştırabilir. Ben bir siyasetçiyim. Politikacı olarak vardığım netice, nerede dövüş varsa, o dövüş orayla hudutlu kalmıyor, toplumda insanlar etkileniyorlar ve üzgünüm istem dışı, istem dışı hareketlere yönelebiliyorlar."

Işıl ARSLAN- Edip TEKİN/BURSA/

Yorum Gönder