'Altın klozet' için Erdoğan'dan Vali'ye: Davayı hemen aç!

RADİKAL - Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile CUMHURIYET HALK PARTISI Evrensel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aralarında katı tek polemiğe ne sebeple meydana iştirak eden "altın klozet" tartışmasının başlang...


RADİKAL - Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile CUMHURIYET HALK PARTISI Evrensel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aralarında katı tek polemiğe ne sebeple meydana iştirak eden "altın klozet" tartışmasının başlangıcındaki ad meydana iştirak eden Hatay Valisi Ercan Topaca, Milliyet gazetesinden Abdullah Karakuş'a bilgilendirmeler yaptı. Topaca, polemiğin 4 sene önce Kocaeli Valisi iken makamında inşa ettirdiği onarımla başladığını, tek gazetenin delegasyonu fotoğraf faydalanarak Topaca'nın 8 ürünle altın kaplama tuvalet yaptırdığını yazdığını, Kılıçdaroğlu'nun da bunu mitinglerinde, "bu beyler altın klozetin hesabını verecek" diye kullanmaya başladığını ortaya koydu.

KILIÇDAROĞLU'NA ULAŞAMAMIŞ

ILAN

Bu söylemi duyar duymaz Vali Topaca, anında "bir yanlış manaya var" demek amaçlı Kılıçdaroğlu'nu aramış. Savunma müdürüyle konuşan ve Kılıçdaroğlu'nun kendisini aramasını talep eden Topaca, "Altın klozet hadisesi yanlıştır, bunun benzeri tek birşey yoktur. Vilayet makamındaki klozet tek kez sarı değil beyazdır. Kendisini bilgilendirmek istiyorum" demiş. Ama Kılıçdaroğlu dönmemiş. Topaca'nın anlatımına yönelik CUMHURIYET HALK PARTISI öncüsü, altın klozet konusunu işin içerisine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı da katarak kullanmaya aynı ritimde devam etmiş.

Topaca, 8 malzeme amaçlı 201bir'de 2 bin 811 TL ödendiğini ifade ederek, "Bunlar altın olsaydı ne civarı öderdiniz her biri bilir. Devlette tuvalete kullanılacak malzemelerde altın diye tek kalem yok, olamaz. Hukuken de ödenmesi olası değil. İhale öncesi hazırlık tablosu var. Burada ürünler tanımlanmış. Orada ürünün rengini yorumlamak amaçlı 'altın sarısı' denilmiş. Bu altın meydana geldiği amaçlı değil rengi anlamak amaçlı. Tüm kataloglarda da bunun benzeri tanımlanır. Şunlar altın değildir. Şunlar kromdur, üstündeki sarılık boyadır. Asıl renkleri bakıra yakın tek renktir" diye konuştu.

'Çok üzüldüm'

Konunun o dönemde Sayıştay Denetçileri ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri aracılığıyla da denetlendiğini dile getiren Topaca, bu denetimde altın rengarenk malzemelerin 'tenkit ve tartışma konusu dahi olmadığını' iletti. Tercih sonrasında dava açacağını söylüyen Topaca, "Üzüldüm. Teyit edilmeden binlerce bireyin önünde söylenmemeliydi. Bunu yadırgadım. Tercih ortamında savunmasız kaldım, kendimi savunamadım" diyor.

Topaca, onarımı yapanlardan sekiz ürünü nereden aldıklarını sormuş ve gitmiş benzer mahsulleri satın almış kendini ek olarak sıkı anlatabilmek amaçlı. Kahve içerken makamda benzer sekiz ürünü meydana koyuyor: "Bakın bunlara altın diyorlar."

2015 fiyatlarıyla benzer malzemeleri 3.000 liraya aldığını dile getiren Topaca, "Fırtına kopartılan, ülke gündemini yoğun eden altın meydana geldiği öne sürülen malzemelerin maliyeti bu. Bu civarı malzeme altın olabilmektedir mi bu fiyata. Olası değil" diye konuştu.

Erdoğan, 'hemen aç' dedi

Davaları kazanırsa parasını ne yapacağını da ifade eden Topaca, "Aynı malzemelerden Kocaeli'nde tek okulun tuvaletine döşeteceğim" diyor.

Vali Topaca, evvelki zaman Hatay'a iştirak eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile de konuyu görüştü. Hatay'dan İskenderun'a geçerken helikopter sohbetinde konu başlıklarından biri de altın klozet tartışmasıymış. Topaca, tercih sonrasında dava açacağını söyleyince Cumhurbaşkanımız'nın reaksiyonu "Neden anında açmıyorsun, anında aç" olmuş.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na katı tepki gösterdiği helikopter sohbetinde Topaca'ya espri de yapmış: "Seninkiler sarıymış bizde sarı da yok." Erdoğan ve Vali Topaca, konuya tek sürü reaksiyonlu. Bu işin peşini bırakmaya niyetleri yok benzeri gözüküyor.

Yorum Gönder