Silvan saldırısı davasında 4 subaya beraat

RADİKAL - Diyarbakır 'ın Silvan İlçesi'nde 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı TERÖR saldırıyla alakalı haklarında 'İhmal suretiyle görevini kötüye kullanmak' suçundan 6 aydan 2 seneye civarı map...


RADİKAL - Diyarbakır 'ın Silvan İlçesi'nde 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı TERÖR saldırıyla alakalı haklarında 'İhmal suretiyle görevini kötüye kullanmak' suçundan 6 aydan 2 seneye civarı mapusla cezalandırılmaları istemiyle dava açılan 4 komutanın beraatine hüküm verildi.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 14 Temmuz 2011 bugünü 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı TERÖR saldırısında ihmalleri yer aldığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan Silvan 4'üncü Strateji Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Murat Toprak, 4'üncü Strateji Jandarma Tabur Komutanı Binbaşı Milbay Şahin, bir'inci Bölük Komutanı Üsteğmen M. Emin Karayüz ve 2'nci Bölük Komutanı Üsteğmen Necmettin Erdoğan'ın yargılanmasına Diyarbakır 7'nci Kolordu Askeri Mahkemesi'nde aynı ritimde devam edildi.

SANIK ALBAY: UZAKTAN HÜKÜM VEREMEM

Duruşmaya tutuksuz sanıklar katılmazken, şehit askerlerin ailelerinin avukatları hazırlıklı bulundu. Duruşmada bir an önce maznunlardan Albay Mehmet Murat Toprak'ın Jandarma Evrensel Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde direktifle edinilen ifadesi okundu. İfadesinde bilirkişi raporunun kolay uygulamalardan uzak ve tamamıyla teorik verilere dayalı olarak hazırlandığını vurgulayan Albay Toprak, "Olay bugünü sorumluluğumda meydana gelen arazideki birliğin kararı esastır. Zira meydana gelen tehlike ve ani gelişen öbür vaziyetleri inisiyatif almak suretiyle ast takım komutanı yerinde değerlendirir. Ben arazide bulunmadan ve gelişen tehlikeleri görmeden uzaktan birliğin nerede durup, nerede durmayacağına hüküm veremem. Ben komutan olarak planı hazırlarım. Tasarıya uymak zorunda meydana gelen komutan, plan dahilinde davranış eder. Fakat gelişen ani vaziyetlere karşın hüküm almak halinde kalabilir. Bu sebeple plan dahilinde belirlenmiş bölgeye kimi aksilikler sebebiyle gidemeyen ast birliğin sorumluluğunun tarafıma yöneltilmesi hukuka, hakkaniyeti ve illiyet bağı teorisine sığmamaktadır. Tarafıma isnad edilen eylem taburumun anlatılan yere gidememesini üst makamlara bildirmemektir. Aksinin kabulü ile ben bu vakası bildirsem bile bu olay meydana gelecekti. Vakanın olduğu saatin öğlen olması, arazideki birliğe herhangi birşey olmayacağını düşünmem sebebiyle sıradan olarak devamlı meydana gelen gecikme ya da tasarıya uymama benzeri bir hali üst makamlara bildirme gereksinimi duymadım. İhmal kastıyla davranış ettiğimi düşünmüyorum" dedi.

ŞEHİT AİLELERİN AVUKATI:OPERASYONDA EKSİKLİKLER VAR

Duruşmada laf meydan şehit ailelerinin avukatı Osman Zerey, hazırlanan ameliyatta birden fazla eksiklik meydana geldiğini belirterek, "Sorumluluk komutanlarındır. Sorumluluk kararı verici komutanların tümünündür. Şehit verilmesinin basit nedeni yanlış yerde mola verilmesidir. TERÖR pususuna çok müsait bir yerde mola verilmiştir. Komutanlar çok vatanperver olabilmektedir, fakat 13 can gitmiştir. Komutanların ihmali sebebiyle can kaybı olmuştur. Maznunların hepsi bu suça iştirak etmiştir. Takım yorgun meydana gelmesine nazaran ameliyata gönderilmiştir. Bir askeri birliğin ameliyat planı kanun gibidir. Ameliyatta tasarılanan yere gitmemek yasayi çiğnemektir. Maznunların ihmal suretiyle isteyerek öldürme suçundan cezalandırılması gerekir. Ailelerin canı yanmaktadır. Neticede her bir mevzi komutanların namusudur ve bu mevzileri namusları benzeri korumalıdırlar. Fakat koruyamamışlardır. Maznun Albay arbede bittikten 2 saat ardından olay mahaline gitmiştir. Belki de çatışmanın biteceğinden haberdar olarak bu zamanda gitmiştir" dedi.

OPERASYON PLANI İHMAL VE YANLıŞLAR ZİNCİRİ

Şehit ailelerinin öbür avukatı Nesnin Yakşi ise ameliyat tasarınında ihmal ve yanlışlar zinciri meydana geldiğini belirterek, "Olay yerindeki arazi incelenmeden mola veriliyor. Yorgun bir birliğin gönderilmesi kocaman hatadır. Bu bilgi Alay komutanına geç bildiriliyor. Burada askerlerin can güvenliği amaçlı buyruklar mahaline getirilmemiş, hiç bir önlem alınmamıştır. Bir ameliyat şuanki ama yönetilemiyor. Askerlere ulaşmakta gecikmenin nedeni Alay Komutanı'nın istirahat ediyor olmasıdır. İhmaller zinciri neticesinde 13 şehit verilmiştir. Arazideki komutanlar emirlere riayet etmemiştir" dedi.

SANIKLARA BERT

Savunmaların sonrasında duruşmaya ara verici mahkeme heyeti daha ardından verdiği kararı bilgisini verdi. Askeri Mahkeme tutuksuz sanıklar Silvan 4'üncü Strateji Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Murat Toprak, 4'üncü Strateji Jandarma Tabur Komutanı Binbaşı Milbay Şahin, bir'inci Bölük Komutanı Üsteğmen M. Emin Karayüz ve 2'nci Bölük Komutanı Üsteğmen Necmettin Erdoğan'ın 'İhmal suretiyle görevi kötüye kullanmak' suçundan beraatlerine hüküm verdi. Kararda suçun unsurları itibariyle oluşmadığı kanaatine varıldığı vurgulayan mahkeme, maznunları bin 100'er lire avukatlık ücreti ödenmesine de hükmetti. Askeri Mahkeme,zayiat verileceği ile alakalı uyarılmasına nazaran ameliyatı yaptırdığı amaçlı şehit ailelerinin şikayetçi olduğu çağın Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaaosmanoğlu ile alakalı suç ilaninda bulunulmasına da yer olmadığına hüküm verdi.

Yorum Gönder