Seçim günü hava durumu nasıl olacak

RADİKAL - Yaz sıcaklarının beklendiği, tatil tasarılarının yapıldığı haziran günlerinde Ülkemiz yağışlı havanın tesiri altına girdi. Peki ama yağmurlar ne civarı sürecek. Hafta sonu bilhassa tercih bugünü,...


RADİKAL - Yaz sıcaklarının beklendiği, tatil tasarılarının yapıldığı haziran günlerinde Ülkemiz yağışlı havanın tesiri altına girdi. Peki ama yağmurlar ne civarı sürecek. Hafta sonu bilhassa tercih bugünü, başka bir deyişle 7 Haziran Sektör gökyüzü hali ne türlü olacak. Bu Sabah Ankara, Güneybatı ve Marmara amaçlı yağış uyarısında koltuk alan Meteoroloji, tercih bugünü parça parça bulutlu olacağını açıkladı.

Meteoroloji aracılığıyla yapılmış olan yazılı açıklamada güçlü yağışın gökgürültülü sağanak halinde meydana gelebileceği kaydedilerek "Ankara ve etrafında güçlü yağış ve lokal dolu yağışı beklendiğinden su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar benzeri yaşanabilecek negatifliklere karşın temkinli ve sakınımlı olunması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

GÜNEYBATI'YA YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Evrensel Müdürlüğü, yurdun güneybatı kesimlerinde güçlü yağış beklendiğini duyurdu. Meteoroloji aracılığıyla yapılmış olan yazılı açıklamada güçlü yağışın gökgürültülü sağanak halinde meydana gelebileceği belirtilerek "Göller yöresi (Isparta, Burdur), Konya'nın güneybatısı, Aydın ve Muğla'nın iç kesimleri ile Denizli'nin güneyinde güçlü yağışla beraber lokal dolu yağışı beklendiğinden yaşanabilecek negatifliklere karşın (zamani su baskın, su baskını, yağış hemen güçlü rüzgar vb.) temkinli ve sakınımlı olunması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

MARMARA İÇİN UYARI

Başka bir dikkat ise Marmara bölgesi amaçlı yapıldı. Hâlâ Marmara'nın doğusunda sağanak ve koltuk yer gökgürültülü sağanak yağış halinde süren yağışların, Sakarya, Kocaeli ve Yalova etraflarında koltuk yer güçlü olması beklendiğinden oluşabilecek negatifliklere ( su baskını, yıldırım, yağış hemen güçlü rüzgar) karşın yurttaşlardan temkinli ve sakınımlı olmaları istendi.

PAZAR BUGÜNÜ PARÇALI BULUTLU

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, nihai meteorolojik tahminlerle alakalı izah yaptı. Asar, "Bölgemizde hafta sonuna civarı beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Perşembe ve Cuma günleri koltuk yer güçlü olması ve Cumartesi bugünü tesirini azaltması beklenmektedir.

Pazar bugünü koltuk yer yağış görülse dahi yağışların mesafeli, lokal ve hafif kuvvette olması düşünülüyor. 07 Haziran 2015 Sektör günü; bölge geneli, parça parça bulutlu, öğle saatlerine civarı Çorum, Amasya, Asker ve Tokat etraflarının lokal olarak mesafeli hafif sağanak yağışlı, öğle saatlerinden ardından ise Asker etrafları, Samsun'un doğusu (Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık kazaları), Tokat'ın Erbaa kazası ile Kastamonu'nun güneyi (Daday, Otomobil, İhsangazi ve Tosya kazaları) lokal olarak hafif sağanak yağışlı geçmesi beklenmektedir" dedi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 2-3 derece aşağısında seyredeceğini anlatan Asar, Sektör bugünü il merkezlerinde beklenen gökyüzü sıcaklıkları ile alakalı şu verileri verdi: "Samsun ve Sinop: 17- 21 derece, Çorum ve Kastamonu: 14-23 derece, Ordu: 19-22 derece, Tokat ve Amasya: 17-25 derece. Rüzgar kuzeyindeki ve batı istikametlerden hafif koltuk yer ortada kuvvette esmesi bekleniyor."

Yorum Gönder