Ramazan Akyürek'e 'telekulak'tan da tutuklama

RADİKAL - Eskiyen İstihbarat Ev Başkanı Ramazan Akyürek ile ilgili, Ankara merkezli "usulsüz dinleme" soruşturması alanında da gözaltına alınma kararı verildi.Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Alpaslan Kar...


RADİKAL - Eskiyen İstihbarat Ev Başkanı Ramazan Akyürek ile ilgili, Ankara merkezli "usulsüz dinleme" soruşturması alanında da gözaltına alınma kararı verildi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Alpaslan Karabay, Hrant Dink cinayeti soruşturmasından rehin yer alan Akyürek'in "suç işlemek için teşkilat kurmak ve yönetmek" ve "kamu görevlisinin resmi belgede sahtecilik" suçlamasıyla gözaltına alınma istemiyle mahkemeye sevk etmişti.

ILAN

Ankara 4. Bariş Ceza Hakimliği, görüntülü sistem üzerinden sorgulanan Akyürek'in gözaltına alınması isteğinin reddetmişti.

Cumhuriyet Savcı Karabay, Akyürek'in gözaltına alınma şartlarını taşıdığını müdafaa ederek hükme karşı çıkmıştı. İtirazı değerlendiren Ankara 5. Bariş Ceza Hakimliği, Akyürek'in tutuklanmasına hüküm verdi.

Akyürek, Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamından Silivri Cezaevinde rehin bulunuyor.

Ayrıca araştırma alanında ile ilgili tutuklama kararı yer alan Komiser Yardımcısı Ahmet Şentürk de gözaltına alındı.

Ankara adliyesine iştirak eden Şentürk, soruşturmayı yürüten savcıya anlam verdi. Şentürk, gönderildiği Ankara 7. Bariş Ceza Hakimliği aracılığıyla gözaltına alındı. Şentürk'ün, Ülkemiz 'nin Los Angeles konsolosluğunda savunma memuru meydana geldiği öğrenildi.

Soruşturma alanında 16 şehirde tertip eden ameliyatta, 34 birey ile ilgili tutuklama kararı çıkartılmış, 25 birey ise tutuklanmıştı.

Ankara merkezli "usulsüz dinleme" soruşturmasında güven görevlisi kuşkuluların, enbaşta politikler olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı danışmanları, basın mensupları, hakimler ve iş adamlarının da aralarında meydana geldiği 48 kişiyi, dosyalara çeşitli isimlerle dahil olmak üzere ederek dinledikleri iddia ediliyor.

Yorum Gönder