Polis tarafından kolu kırılan avukata 'direnme ve mala zarar' davası açıldı

Gezi Parkı eyleminin birinci yıldönümü olan 31 Mayıs 2014'te Ankara 'da Ethem Sarısülük isimli eylemcinin zabıta kurşunuyla hayatını yitirdiği Itimat Park'ta yâd ve eylem daveti yapılmıştı. Modern Hukukuçlar De...


Gezi Parkı eyleminin birinci yıldönümü olan 31 Mayıs 2014'te Ankara 'da Ethem Sarısülük isimli eylemcinin zabıta kurşunuyla hayatını yitirdiği Itimat Park'ta yâd ve eylem daveti yapılmıştı. Modern Hukukuçlar Derneği'nden Avukat Engin Gökoğlu, Barkın Timtik, Anıl Arman Akkuş ve İlyas Danyeli ise mümkün 'insan hakkı ihlalleri'ne karşın eylem kapsamında vazife başındaydı. Bir grup vatandaş, Sarısülük'ün vurulduğu noktada mum yakarak yâd etkinliği yaparken, zabıta fiilin parktaki havuz en başında yapılmasını, tersi halde müdahale edeceklerini anons etti. Benzer anda yâd noktasına yürüyen Ziya Gökalp Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Kızılay'daki onlarca göstericiye müdahale edildi. Sonrasında mum yakan minik grubun çevreyi sarıldı.

KOLU AYKIRI ÇEVRİLEREK KIRILDI, ARAÇTA GAZ SIKILDI

Gökoğlu, zabıta grubunun amirine, "Buradaki bireylerin terörist fiili yok. Trafiği kapatmıyor, kamu düzenini bozmuyorlar. Müdahaleniz hukuka aykırı" diye karşın çıktı. Amirin "Bunları da alın" direktifi üst kısmına polisler, Gökoğlu'nu döverek tutuklandı. Avukat meydana geldiğini ifade ederek karşın çıkan Gökoğlu'nu yere düşüren polisler, avukatın kolunu aykiri çevirerek kırdı. Bu muameleye karşın çıkan Timtik, Akkuş ve Danyeli de sürüklenerek ve tartaklanarak zabıta aracına konuldu. Araçta avukatlara biber gazı sıkıldı. Bunun üst kısmına Gökoğlu ve Timtik polisler ile ilgili hata ilanında bulundu.

Polisler ile ilgili dava açılması beklenirken; Ankara'daki eylemlerde gözaltına edinilen 87 birey ile ilgili iddia belgesi düzenlendi. Bu kişiler aralarında 4 avukat da koltuk aldı. 4 avukatın arasında meydana geldiği grubun "polise katı cisimlerle saldırırken yakalandıkları" ileri sürüldü.

Haklarında, Türk Hüküm Kanunu'nun (TCK) 265. maddesi uyarınca 'görevi yaptırmamak için direnme' suçundan üç aydan bir seneye, TCK'nın 15bir. maddesi uyarınca 'mala kayıp verme' suçundan 4 aydan üç seneye, TCK'nın 152. maddesi uyarınca de 'kamu malına kayıp' suçundan bir seneden 4 seneye civarı mapus cezası istendi.

Gökoğlu'nun kolunun kırılması konusuna direk değinilmezken; iddianamede; "Şüphelilerin direnme ve karşın koyması benzeri vaziyetler beraber değerlendirildiğinde bir takım şüphelilerde olan küçük sıyrıkların onay edilebilir nitelikte meydana geldiği, hata işlemeye aynı ritimde süren ve kesintisiz takiple yakalanan şüphelilere karşın kolay değil kullanmada hududun aşılmadığı, yakıntı konusu suçların zabıta aracılığıyla işlendiğine konusunda mantıklı şüphe bulunmadığı" savunuldu.

Yorum Gönder