Meral Akşener'den AYM kararına tepki: Birden fazla kadınla evlenmenin önü açılır

TBMM Başkanvekili ve MILLIYETÇI HAREKET PARTISI İstanbul milletvekili adayı Meral Akşener, Anayasa Mahkemesinin "imam nikahı" kararına ilişkili olarak, "Nikah akittir, birincisi, çocuğun nesebini dayanıklı tutmak için...


TBMM Başkanvekili ve MILLIYETÇI HAREKET PARTISI İstanbul milletvekili adayı Meral Akşener, Anayasa Mahkemesinin "imam nikahı" kararına ilişkili olarak, "Nikah akittir, birincisi, çocuğun nesebini dayanıklı tutmak içindir, ikincisi de bayanın yarınını, geleceğini güvence altına almak içindir. Buna Bağlı Olarak belediye nikahlarının karşılığı imam nikahı değildir" diye konuştu.

Akşener, Bilecik'te Cumhuriyet Caddesi'nde yurttaşlara seslendi.

Alandaki MILLIYETÇI HAREKET PARTISI'li gençlerin "dik dur, eğilme, bozkurtların sesinle" sloganına yanıt verici Akşener, şu ifadeleri kullandı:

"Ben göçmen kızıyım, eğil deseniz de eğilmem. Eğilmek yok, bükülmek yok, korkmak yok. Alçakların karşısında geriye hamle atmak yok. Eğilme diyorsunuz ya niye eğilme dediklerini biliyorum. Allah tanık ki kafam belli bir süre da olsa eğilmez. Niçin biliyor musunuz? Burada gencecik bayanlar var ya her ağzını açan salya akıtarak bu kadınlara taciz, mobbing uygulayanlar ağızlarını tekrar açamasınlar diye dimdik olacağız. Bu uğraş genç bayanların mücadelesidir. Başı açık başı kapalı bayanların mücadelesidir. Korkak erkeklerin kadınlara bundan daha sonra belden aşağıya ahlaksız iftiralar atamamasının mücadelesidir. İnşallah birlikte muvaffak olacağız bunu."

Anayasa Mahkemesinin "imam nikahı" kararına ilişkili olarak ölçümlendirme yapan Akşener, inançlı bir ailenin kızı olduğunu, aynı zamanda "hacı" olduğunu söyledi.

Hem bizzat aynı zamanda erkek çocuğu evlendiğinde öncesinde "belediye nikahı" daha sonra da imam nikahı yaptıklarını ifade eden Akşener, "Eğer imam nikahını belediye nikahı halinde onay etmezse ona uyumlu yasa yoksa yalnızca imam nikahıyla evlendiği zaman bir kadın mirastan hisse alamaz ve toplumsal olarak boşandı, 'boş ol, boş ol, boş ol' diye konuştu, gitti. Netice itibarıyla 5 kuruş ücret alamaz. Çocuk doğmuşsa, babası üst kısmına almamışsa çocuğu da nesep olarak anlaşılmaz kalır" halinde konuştu.

Üniversitede öğretmenlik yaptığı dönemde "muta nikahı"nın yaygın olduğunu belirten Akşener, şu şekilde konuştu:

"İki sene süresince bu nikah konusunu anlatmıştım. Nikah akittir, birinci, çocuğun nesebini dayanıklı tutmak içindir, 2. de bayanın yarınını geleceğini güvence altına almak içindir. Buna Bağlı Olarak belediye nikahlarının karşılığı imam nikahı değildir. Hukuka yönelik bayanın, erkeğin evli olma halinin deftere yazıldığı koltuk belediye nikahında. Camide kıyılan nikahın şayet hukuksal olarak bir karşılığı yoksa bu işten bayanlar ve çocuklar kayıp görür. Buna Bağlı Olarak çok sayıda kadınla evlenmenin önü açılır. O çocuğun geleceği, o bayanın geleceği ortadan kalkmış olur."

Akşener, daha daha sonra Osmaneli kazasına geçerek, Balaban Caddesi'nde yurttaşlarla bir araya geldi.

Yorum Gönder