İstanbul planlı bir şekilde aydınlatılacak

İstanbul'un gece görünümünü ek olarak bariz kılmak ve aydınlatma kirliliğine son vermek amaçlı İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 'Aydınlatma Master Tasarısı' hazırlatılacak.

İstanbul'un gece görünümünü ek olarak bariz kılmak ve aydınlatma kirliliğine son vermek amaçlı İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 'Aydınlatma Master Tasarısı' hazırlatılacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye yönelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehirsel Dizayn Müdürlüğü aracılığıyla yürütülecek çalışmanın şartnamesinde, İstanbul'un gece aydınlatmasının yeteri kadar meydana gelmediği vurgulandı. Gündüz fark edilen il siluetinin gece algılanmadığı ve pekçok tarihi yapının görülmediği anlatılan şartnamede, bu vaziyetin şehrin gece kullanımını etkilediği, turizm ve güvenlik benzeri konularda negatifliklere ne sebeple olduğu kaydedildi.

Bu sebeplerle hazırlanacak 'Aydınlatma Master Tasarısı', şehrin gece aydınlatmasının modellenmesini hedefliyor. Bu iş ile İstanbul ilk defa bu gibi bir tasarıya sahip olacak. Plan yardımıyla şehrin gece görüntüsüne işaret eden bir vizyon belirlenecek. Şehrin uzakta ve çeşitli fikir alanlarından görülebilir bir yapıya dönüşmesi imkanı sunulacak. 

Şehrin siluetini yaratan yerlere özel aydınlatma

İstanbul Aydınlatma Master Tasarısı'na yönelik, tarihi yarımada ve Haliç bölgesi, Boğaziçi hattı, Galata bir Pera bir Taksim Semti bölgesi, Büyükdere bir Maslak aksında özel aydınlatma ifade edilecek.

Bu bölgelerdeki tüm yollar, meydanlar, köprüler, kıyı bantları, su alanları, yeşil alanlar ve parklar, dik yapılar, seçilen tarihi yapılar, kamu binaları ve panoramik bakış noktaları amaçlı özel aydınlatma projeleri yapılacak .

Kutlamalar amaçlı özel aydınlatma

Planda, kutlama yapılmış olan bayram ve öbür özel günler amaçlı müzik beraberinde ışık gösterileri tasarımlarının inşa edilmesi da yer alıyor. Bu amaçla Sydney, New York benzeri kentlerdeki aydınlatma şölenlerinin araştırılması ve İstanbul'un özellikli bölgeleri amaçlı bir aydınlatma şöleni senaryosu kurulması amaçlanıyor.

Aydınlatmada bütünlük sağlanacak

Şehrin silueti dışarısında olan bölgelerde ise tüm erişim ana aksları, kıyı bantları, yeşil alanlar ve parklar amaçlı aydınlatma yeni sezon modelleri oluşturulacak.

Bu modellemeler yardımıyla şehirdeki aydınlatma kirliliğine en en bitirilmesi, güvenliğin artırılması, turizm ve ticaretin canlandırılması, enerji tasarrufu ve aydınlatmada bütünlük sağlanması amaçlanıyor.

Kaynak: AA

Yorum Gönder