Her şey cennete yazılan bir mektupla başladı... #SomanınHayalleriVar

Somalı Betül'ün cennetteki babasına yazdığı mektubu Türkiye günlerce konuştu... THK küçük Betül’ün hayaline sahip çıktı. Peki ya Somalı diğer çocuklar? hurriyet.com.tr, Betül gibi babasını madende kaybede...


Somalı Betül'ün cennetteki babasına yazdığı mektubu Türkiye günlerce konuştu... THK küçük Betül’ün hayaline sahip çıktı. Peki ya Somalı diğer çocuklar? hurriyet.com.tr, Betül gibi babasını madende kaybeden Somalı çocuklara ulaştı. Kimi anlattı, kimi kağıda hayalini çizdi. Betül hayaline kavuştu, şimdi sıra Somalı babasız diğer çocukların hayallerinde...

Onlar, Soma'da kaybettikleri 301 canı unutmadılar, unutmayacaklar...

Kaybettikleri babalarıydı, eşleriydi, oğullarıydı.

En çok; en çok çocuklar etkilendi...

Babaları yoktu artık...

TÜM TÜRKİYE'NİN HAYALİ OLDU

Belki konuşamıyorlardı babalarıyla. Koklayamıyorlardı onu. Ama iletişimi hiç kaybetmediler; Kimi zaman rüyalarında, kimi zaman dualarında. Kimi zaman da, "cennete yazılan" bir mektupta...

Küçük Betül'ün Soma'nın 1. yıldönümünde babasına yazıp, mezarına bıraktığı bir mektup, bir gazetecinin dikkatini çekti.

Ve Betül'ün hayalleri, bir anda Türkiye'nin de hayali oldu.

Soma'nın hayalleri var projesi, üç adımda tamamlanacak bir proje. Bugün başlattığımız, ilk 40 çocuğun hayallerini içeren ilk adımı oluşturuyor. Çocuklarımıza hayallerini sorduk, onlar da söylediler. İlerleyen günlerde, diğer çocukların hayallerini de sizlerle paylaşacağız. Ve bu hayalleri, tüm Türkiye'nin hayali haline getireceğiz. Sizler de, çocuklarımızın somut şekilde dile getirdikleri bu hayallerden bir ya da birkaç tanesini gerçekleştirmemize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıntılar için bizimle somaninhayallerivar@hurriyet.com.tr adresinden temasa geçebilirsiniz.

Betül pilot olmak istiyordu. Öyle yazmıştı mektubunda babasına.

Hürriyet, Türk Hava Kurumu'na ulaştı. Ve Betül, en büyük hayaline doğru bir adım attı.

Türk Hava Kurumu Başkanı Vacit Öktem bizzat Betül'ün annesiyle konuştu; “Betül’ün şartları pilotluk için uygun olursa, burslu olarak Türk Hava Kurumu Üniversitesinde pilot eğitimi aldıracağız. Ama önce uçmanın keyfini yaşaması için Eskişehir İnönü’de pilot elbisesi giydirip uçuracağız. Bunun için de annesiyle temasa geçeceğiz” dedi.

HÜRRİYET O ÇOCUKLARA ULAŞTI

Betül mektupla hayalini yazmıştı.

Ancak ya diğer Soma çocukları?

Hürriyet, Betül'ün mektubundan yola çıkarak, Soma faciasından doğrudan etkilenen çocuklara ulaşmaya başladı;

Gittik, Soma'da Betül gibi babasını madende kaybeden çocukların gelecek hayallerini dinledik. Geleceğe daha güvenle baksınlar, üzerlerindeki kömür karası bulutlar bir nebze aralansın istedik. Kimi anlattı, kimi konuşmak yerine eline kağıdı, boya kalemini alıp hayalini çizdi bize.

ŞİMDİ EN BÜYÜK ÖDEVİMİZ...

Onlardan süzülüp gelen sözcükler ve çizgiler şimdi en büyük ödevimiz.

Çünkü Soma'nın Hayalleri Var.

Bizimse onları gerçek kılmak için onlarla çarpan kalplerimiz...

İŞTE SOMALI ÇOCUKLARIN HAYALLERİ

Sevcan 8 yaşında. Öğretmen olmak istiyor. Kiraz Mevsimi dizisini çok seviyor. Hayalini ise Öykü ile tanışmak süslüyor.

Kardeşi Sercan ise Şefkat Tepe dizisini çok seviyor ve oradaki Komutan gibi asker olmak istiyor. Resminde de o komutanın savaşını anlatıyor.

YİĞİT İTFAİYECİ, YAĞMUR DOKTOR

Yiğit 5 yaşında ve itfaiyeci olmak istiyor.

Yağmur, 4 yaşında. Doktor olmak istiyor.

EN BÜYÜK HAYALİ BURAK YILMAZ İLE TANIŞMAK

Arda 7 yaşında. Babası, fanatik bir Galatasaraylı olduğu için Arda Turan’dan esinlenerek oğluna onun adını koymuş. Babası gibi Galatasaraylı olan Arda’nın hayali ise futbolcu Burak Yılmaz ile tanışmak. Bir de bilgisayarı olsun istiyor.

Özge, 4 yaşında. Doktor ve öğretmen olmak istiyor. Utandığı için konuşmuyor. Ne istediğini söylemese de Abisi Arda’yı çok seviyor. Ondan ayrılmıyor.

İSTANBUL BOĞAZI'NI GÖRMEK İSTİYOR

Üç kardeşin en büyüğü Pınar 14 yaşında. Doktor olmayı, bir de İstanbul Boğazı’nı görmeyi hayal ediyor.

Doğanay 13 yaşında. En büyük isteği futbolcu olmak. Futbol ile ilgili bir yaz okuluna, kursa gitmek istiyor.

Selinay 10 yaşında. Öğretmen olmak istiyor. Çizdiği resimde kendisi ile ablası ve abisinin ellerinde balonlar bulunuyor. Yanındaki küçükler ise öğrencileriymiş. Ne istediğine karar veremediği için dileğini sonra alacağız. Bugün aradık ama okuldaymış.

MAKET KURSU İÇİNDE KALDI

Dört erkek kardeşin en büyüğü Emre, 13 yaşında. Futbol tutkunu, Beşiktaşlı. Futbolcu olmak istiyor.

Eren ise 10 yaşında. Maket kursuna başlamış ama bir gün kurs saatini şaşırdığı için öğretmen kursu bitirmesine izin vermemiş. İçinde kalmış. El becerilerine yatkın. Maket uçak, arabalar ya da buna benzer bir kursa gitmeyi hayal ediyor. Bir de Beşiktaş örtüleri olan arabalı bir yatak istiyor.

Merdan 8 yaşında. Polis olmak istiyor. Özellikle de Yunus polisleri çok seviyor.

Rüzgar 5 yaşında çok utangaç. Okula gideceğim, resim yapacağım, diyor. Resim yapmayı çok istiyor.

SÜPERKAHRAMAN OLMAK İSTİYOR

Mahmut, 6 yaşında. Süper kahramanları seviyor. Özellikle de Süpermen’i. Mahmut tıpkı bir süper kahraman gibi itfaiyeci olup insanları yangından kurtarmayı hayal ediyor. Bir de Ankara’yı görmeyi çok istiyor

Engin 3 yaşında. O da abisi gibi süper kahraman olmak istiyor.

KIZ KULESİ HAYALLERİNİ SÜSLÜYOR

Cafer 10 yaşında. Çok utangaç. Pek konuşmak istemiyor. En büyük hayali ise avukat olmak.

Kardeşi Arzu ise 8 yaşında çok iddialı bir çocuk. Okul birincisi. Öğretmeninin göz bebeği. 2.sınıfta okuyor. Savcı olmak istiyor. Abisi Cafer ile İstanbul’u özellikle de Kız Kulesini görmek istiyor.

O BİR PRENSES OLDUĞUNU HAYAL EDİYOR

Yağmur Günaydın, 8 yaşında. Çok yaratıcı. Kesip biçip yapıştırıp bir şeyler yapmayı seviyor. Bu kimi zaman bir fotoğraf çerçevesi kimi zaman bir biblo oluyor. Kendisini prenses gibi hissediyor. Prensesli bir odası olsun istiyor.

SNEIJDER'İN İMZALI FORMASI...

Basri 7 yaşında. Galatasaraylı. Futbolu çok seviyor. Hayali Sneijder ile tanışmayı hayal ediyor. İmzalı bir forması olmasını istiyor. Ablası Yağmur ile hem denizi hem hayvanat bahçesini görmek istiyor.

ONUN HAYALİ FRANSA’YI GÖRMEK…

Sıla 10 yaşında 4.sınıf öğrencisi. Okuduğu Şehit madenci şiiri tıklanma rekoru kırmış Savaştepe’de. Büyüdüğünde çok iyi bir öğretmen olmak istiyor; çocukları bilgilendirmek için. Fransa’yı görmek ise en büyük hayali.

"TEK HEDEFİM VAR, HAKİM OLACAĞIM"

Sami 12 yaşında. Çok başarılı bir öğrenci. “Tek hedefim var: Hakim olacağım. Böylece babamın katilleri gibilere gereken cezaları vereceğim” diyor. İyi okulları kazanabilmek için özel okulda okumak istiyor. Savaştepe’nin imkanları çok sınırlı, diyor. İstanbul’un denizini görmek ve uçağa binmek istiyor.

İSTANBUL, KAPADOKYA VE KORE

Merve 16 yaşında. Sağlık Meslek Lisesinde okuyor. Hemşire olmak istiyor. İstanbul, Kapadokya, Mardin ve Kore’yi görmeyi hayal ediyor. Ama en çok da Kapadokya’ya gidip, balona binmek istiyor.

SOĞUK OLDUĞU İÇİN GİREMEDİ... DENİZE GİTMEK İSTİYOR

Hilal 7 yaşında. Öğretmen olmak istiyor. Geçen yıl Antalya’ya götürmüşler, denizi görmüş. Ama hava soğuk olduğu için girememiş. O nedenle denize girmek istiyor. Hayallerini ise uçağa binmek süslüyor.

Yusuf Aras, 3 yaşında. Ablasıyla birlikte tatile gitmek istiyor.

O BİR MUCİT, YENİ İCATLAR İÇİN KURS ARIYOR

Anıl 16 yaşında süper bir delikanlı. Mucit. Meslek Lisesi elektrik elektronik bölümü öğrencisi. UNİCEF’in “Soma’da Çocuk Olmak” Projesi’nde Soma’daki tüm çocukları temsilen katılmış. Çok güzel konuşuyor. Teknolojiye büyük ilgi duyuyor. Küçüklüğünden beri bütün oyuncakları parçalayıp, yeni makinelere dönüştürüyor. Küçük motorlarla, yük kaldıran sistemler tasarlıyor. Çok sayıda buluşu var. Elektrik mühendisi olmak istiyor. Teknolojiyle ilgili kamplara, kurslara, projelere katılmayı hayal ediyor.

ÇİKOLATA MÜZESİ VE ANITKABİR...

Üç kardeşin en büyüğü Fatmagül 9 yaşında. Babası hep gülsün, diye adını Fatmagül koymuş. İstanbul’da çikolata müzesi ile Ankara’da Anıtkabir’i görmeyi çok istiyor.

Fettullah 6 yaşında. Uçaklara meraklı, pilot olmayı çok istiyor. Uçmak en büyük hayali.

Ferhat, 4 yaşında. Abisi ve ablasıyla birlikte gezmek istiyor.

KİTAP OKUMAYI ÇOK SEVİYOR

Yıldızhan 12 yaşında. Küçüklüğünden beri çocuk doktoru olmak istiyor. Kitap okumayı çok seviyor. Dersleri süper. İstanbul’u görmeyi hayal ediyor.

İSTANBUL'U GÖRMEK EN BÜYÜK HAYALİ

Neslihan 12 yaşında. Anasınıfı öğretmeni olmak istiyor. Resim yapmayı çok seviyor. En büyük hayali İstanbul’u görmek.

Hakan Ömer, iki yaşında. Hayvanları çok seviyor. Annesi oğlunu İzmir’deki hayvanat bahçesine götürmek, denizi göstermek istiyor.

İbrahim 9 yaşında. Lunaparka, oyun alanlarına meraklı. Abisiyle birlikte bir eğlence parkına gitmek istiyor.

Gülten 7 yaşında. En büyük hayali jimnastikçi olmak. Amuda kalkar, taklalar atarmış. Babasına da hep söylermiş jimnastikçi olacağını. Bir jimnastik kursuna gitmek istiyor.

Eren 5 yaşında. Örümcek adamı çok seviyor. Kreşe gitmek istiyor.

Duygu 13 yaşında. Fanatik Galatasaraylı. Kardeşiyle birlikte İstanbul’a gidip futbolcularla tanışmak istiyor.

Emirhan 8 yaşında. Ablasıyla birlikte İstanbul’da Galatasaraylı futbolcularla tanışmayı hayal ediyor.

Selim 3 yaşında. Anne öğretmen olduğu için yaşıtlarına göre ilerde. Osmanlı padişahlarına büyük merak duyuyor. Mehteran kostümü bile var. Annesi oğlunu İstanbul’da çocuklar için açılan Osmanlı ağırlıklı sergiye götürmek istiyor.

Rümeysa 8 yaşında. Çanakkale’yi görmek istiyor.

Mustafacan 5 yaşında. Polis olmak istiyor. Ablası Meryem ile birlikte Çanakkale’ye gitmek istiyor.

RONALDO İLE TANIŞMAYI HAYAL EDİYOR

Buğra 9 yaşında. Ronaldo ile tanışmak istiyor. Portekiz Milli Takımı'nın ve Real Madrid'in vazgeçilmezi olan Cristiano Ronaldo, 81 milyon takipçili resmi Facebook hesabından Soma'daki maden faciasıyla ilgili bir mesaj paylaşmıştı. "Kalbim, Soma'da hayatını kaybeden madencilerin aileleriyle... Dualarım da hala içerde olup kurtarılmayı bekleyen işçilerle..." yazan Ronaldo’nun bu mesajı hem ulusal hem de Soma medyasında geniş yer bulmuş, televizyonlara haber olmuştu. Bu mesajdan etkilenen Buğra yıldız futbolcu ile tanışmayı çok istiyor.

BETÜL PİLOT OLMAK İSTİYOR

Kampanyamızı başlatmamıza vesile olan Betül, 9 yaşında. Pilot olmak istiyor. Uçmayı çok seviyor.

ONLARIN HAYALİ ASTRONOT OLMAK

Furkan , Betül’ün ikizi. 9 yaşında. Onun hayallerini ise astronot olmak süslüyor.

Her şey bu mektupla başladı...

Yorum Gönder