HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Kobani’yi 10 dakika Başbakan’a anlattım ama durumu anlamadı

HDP Eş Evrensel Başkanı Selahattin Demirtaş, tercih çalışmaları esnasında Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendisini sorumlulukları olan gösterdiği Kobani olaylarından bir gece ön...


HDP Eş Evrensel Başkanı Selahattin Demirtaş, tercih çalışmaları esnasında Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendisini sorumlulukları olan gösterdiği Kobani olaylarından bir gece öncesinde Başbakan ile telefonla irtibata geçtiğini açıkladı.

Dünkü Mardin mitingi öncesinde Doğan Bilgi Ajansı'na konuşan Demirtaş, şunları söyledi: "5 Ekim akşamı Sayın Başbakan ile kapalı bir telefon müzakeresi yaptım. 10 dk kadar. Halkoyu bu müzakereyi bilmiyor. Ek Olarak davet da yapmamıştık. Sayın Başbakzaman'a 'İnsanlar sokağa çıktı' dedim, 'Durum bir sürü kritik ve lütfen bu gece müdahale edelim, ne olabilir ne yapılacaksa birbirimize destek edelim ve hudut kapısı IŞİD'in eline geçmeden gereken takviyesi sunalım' dedim. 'Çünkü laf vermiştiniz. Bir hafta geçti. Dayanak olunacaktı şayet olmadınız ve vatandaşlar öfkeli' dedim. Sayın Başbakan tüm ricalarıma, ısrarlarıma nazaran hali anlamaktan uzak, oyalmaksadı, ciddiyetsiz bir üslup sergiledi. Başbakan sorumluluğu ile davranış etmediğini anlamıştım. Arkadaşlarıma 'Başbakan hali okuyamıyor' demiştim. Bize o dönemde zenci muamelesi yaptılar."

Yorum Gönder