Çocuk gelinler düşüşe geçti ama...

KAMER Vakfı'nın Doğu ve Karadeniz bölgelerinde hayatını sürdüren kadınlarla yaptığı çalışmalara yönelik genç evlilikler varlığını sürdürse de düşüş eğiliminde. KAMER Başkanı Nebahat Akkoç, erken evli...


KAMER Vakfı'nın Doğu ve Karadeniz bölgelerinde hayatını sürdüren kadınlarla yaptığı çalışmalara yönelik genç evlilikler varlığını sürdürse de düşüş eğiliminde. KAMER Başkanı Nebahat Akkoç, erken evliliklerdeki stabil düşüşün AYM'nin en son kararıyla geriye döneceğinden tedirgin meydana geldiğini ifade etti.

DİYARBAKIR ve yakın etrafına hizmet sunmak üzere 1997'den beri çalışma yürüten KAMER Vakfı'nın, Avrupa Birliği (AB)Türkiye Temsili ve Açık Topluluk Vakfı desteğiyle 2014 Ocak-2015 Mayıs ayları aralarında gerçekleştirdiği 'Kadın Hakları İnsan Haklarıdır Projesi'nin son raporu yayınlandı. Denetim Projesi için Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde 23 ve Karadeniz Bölgesi'nde 3 şehirde, 24 bin 723 kadınla surat yüze müzakereler inşa edildi.

'YÜZDE 90 ŞİDDET VAR'

Araştırmanın en hayret verici neticesi kuvvet üzerine... Görüşülen bütün bayanların yüzde 90'ı bayanların kuvvet yaşadığını düşünüyor. Şiddete uğrayan bayanların arınmak için uğraş verdiğini ifade edenlerin oranıysa yalnızca yüzde 38.6 oldu. Fakat enbaşta korku olmak üzere, çaresizlik, lisan ve sokak yordam bilmedikleri için şiddetten arınmak için harekete geçmiyor.

YÜZDE 60'I YETİŞKİN

İlk evlenme yaşı 18 ve ek olarak yukarıya olanların oranı yüzde 59.6. Bunun Için cevap 16-17 yaşlarında evlenenler yüzde 25, 13-15 yaşında evlenenler yüzde 14.6 ve 12 ile ek olarak minik yaşta evlenenler de yüzde 0.7 olarak açıklandı.

Bu akıbete yönelik erken yaşta evlenme oranı aşağı yukarıya yüzde 40 görünüyor. En Son 10 sene arasında yapılmış olan evliliklerde oran yüzde 30 dolaylarında, en son 5 sene arasında yapılmış olan evliliklerdeyse yüzde 20 dolaylarında görünüyordu. Erken yaşta evlenme oranı hâlâ yüzde 20 benzeri yüksek tek oranda görünüyor olsa da stabil tek düşüş laf konusu.

YÜZDE 60 GÖRÜCÜ EVLİLİĞİ

Evlilikler yüzde 60.7'yle görücü usulüyle başlıyor.

Görücü usulüyle izdivaç eden bayanların 4'te bir'i istemeden evlendiğini ifade ederken yüzde 54.9'u eşini görünce ısındığını ifade etti.

Görücü usulü olmadan 'severek' eşiyle izdivaç eden bayanların oranı yüzde 34.2.

Yüzde 5.bir'lik kesimse zorlukla evlendirilmiş. Zorlukla evlendirilenlerin yüzde 64'ü akraba evliliği, yüzde 16.6'sı berdel olarak bilinen değiş tokuş edilmiş, yüzde 14.7'si kuma, yüzde 2'si beşik kertmesi.

AYM KARARI SÜRECİ TERSİNE ÇEVİRECEK

ÊKAMER Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) resmi nikâh olmadan dini nikâha müsaade verici hükmünün tabloyu tersine çevireceğini söyledi: "Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için kadın kuruluşları kritik çalışmalar yaptı. Toplumda farkındalık gelişti. Kanunlar da gösterişli oldu. Resmi evliliği olmayanlara imam nikâhı kıyılamadı. Fakat AYM'nin en son kararı erken evliliklerin önünü açmış olacak."

Yorum Gönder