Arınç: Levyeyi alan kafaya indiriyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, miting meydanlarındaki katı sözlere reaksiyon gösterdi.Arınç tercih çalışmaları alanında Bursa'da Güldeste Özkevser Vakfı'nı ziyaret etti. Burada gazetecilerin gündeme iliş...


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, miting meydanlarındaki katı sözlere reaksiyon gösterdi.

Arınç tercih çalışmaları alanında Bursa'da Güldeste Özkevser Vakfı'nı ziyaret etti. Burada gazetecilerin gündeme ilişkili olarak suallerini cevap verdiren Arınç, "Siyasette tavır epeyce sertleşti?" halinde ki bir hatırlatma üst kısmına önce; "Genel soruyorsun, kim ne sohbet etti, kim ne civarı sertleşti bende ona yönelik yanıt vereyim. Kim ne demiş, ne yapmış ne türlü sertleşmiş? Her takdirde beni kastetmiyorsun, ben narin huyla insanım" karşılığını verdi.

Ardından şunları aktardı: "Arkadaşlar 'üslubu beyan aynıyla insandır'. derler. Elbet tercih meydanları kitleleri coşturmaya, istikametlerini kesinleştirmeye, kararlılıklarının artırmaya yönelik konuşmaların yapıldığı yerlerdir. Burada heyecan olabilir, burada merak olabilir, belli bir süre tenkit tartışma, birazda sinir olabilir. Her şeyin azı karardır, çoğu zarardır. Üsluplarımız en zor eleştiriyi yapabilecek civarı olabilmeli, ama asla hakarete, küçültücü olmaya ve vatandaşları aşağılamaya ve onlarla alay etmeye yönelmemelidir. Nedeni Ise bu civarı fazla sertlik, ya da fazla konuşma kötü söz, manipülasyon, tahrik etme olursa bu yalnızca liderler ve politikacılar aralarında kalmaz, sokağa da yansır yurttaşlara da yansır. Ülkemiz hemen bu şekilde bir cinnetin arasında üzgünüm. Tartışma yok artık; eline levyeyi alan kafaya indiriyor, eline bıçağı alan saldırıyor, eline silahı geçiren, pompalıyı alan birbirinin üst kısmına boşaltıyor. Bu bir cinnet halidir. Ben bir siyasetçi olarak vardığım netice nerede dövüş varsa o dövüş ora ile hudutlu kalmıyor ve toplumda insanlar etkileniyorlar ve üzgünüm istem dışı, istem dışı hareketlere yönelebiliyorlar. Ek Olarak on zaman evvel canımız kardeşimiz Cüneyt Yıldız'ı kaybettik. Başka Bir Deyişle inanınız isimli tıpa gönderilse bir takım kişilerin şuurlarını kaybettikleri belirir, Yumuşatmaya mecburuz, kişilerin hem bir tutumları, hem bir üslupları, hem bir özel yaşamları mutedil olmalıdır. Mutedil olacağız, yalnızca politikacılar değil, politikacılar ipin ucunu çoğunlukla kaçırabiliyor."

Yorum Gönder