Seçim borsayı dalgalandıracak

Seçimden önce riziko almak istemeyenler ile tercih sonrasına ilişkili olarak pozisyon alacakların işlemleri nedeni ile borsada dalgalı seyretme olasılığı yüksek. Kurlarda da benzer hareketler görülebilir.YÖN arayı


Seçimden önce riziko almak istemeyenler ile tercih sonrasına ilişkili olarak pozisyon alacakların işlemleri nedeni ile borsada dalgalı seyretme olasılığı yüksek. Kurlarda da benzer hareketler görülebilir.

YÖN arayışındaki piyasalarda bir sonraki hafta seçimden evvelki nihai işlem haftası. Tercih neticelerine ilişkili olarak riziko almak istemeyenler ile tercih sonrasına ilişkili olarak pozisyon alacakların işlemlerinden ötürü borsada dalgalı seyretme görülebilir. Tercih neticelerine ilişkili olarak belirsizlik görenlerin, daimi pozisyonlar amaçlı nakit oranlarını yüksek tutup tercih sonrasını beklemeleri ek olarak faydalı olabilir. 'Dibini görmediğin göle dalma' ya da 'Bazen hiçbir birşey yapmamak da en güzel yatırımdır' benzeri piyasaların bu çeşit vaziyetler amaçlı kendine yönelik benimsediği bir takım taktikleri vardır.

Bu iddialar tercih sonuçlarıyla alakalı ek olarak tam olarak görüşe sahip olanlar ya da riziko almak isteyenler amaçlı geçeli değil. Döviz piyasaları amaçlı de benzer taktikler olabilitesi yüksek. Seçimlere ilişkili olarak belirsizlik öngörenlerin döviz pozisyonlarını savunmaları, çeşitli görüşte olanların ise satış düşünmeleri beklenebilir. Piyasalarda hüküm haftasında AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI bilgileri ve Yunanistan kaynaklı gelişmelerle beraber geçtiğimiz hafta kâr satışlarıyla beraber düşüş hayatını sürdüren Çin kaynaklı gelişmeler izlenecek. Şayet asıl gündem tercih ve politika olacak.

Borsada satış baskısı sürüyor

BIST100 Endeksinde reaksiyon yükseliş denemelerine nazaran düşüş devam ediyor. İlk dayanak 82.600 düzeyinde görülürken bu düzeyin altında düşüşün devamıyla sonraki destekler 8bir.700 ve 80.700-80.200 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 84.700-84.850 seviyelerinde. Reaksiyon çıkışı amaçlı bu seviyeler geçilmeli. Dayanak seviyelerinde reaksiyon alımları görülse de satış baskısı tesirini sürdürebilir.

Kâr satışının sonrasında reaksiyon geldi

Dolar/TL paritesinde, kâr satışlarının sonrasında bir ek olarak reaksiyon alımları geldi. Reaksiyon çıkışının devam amaçlı 2.675 düzeyinin geçilmesi ciddi. Sonraki dirençler 2.72-2.74 seviyelerinde. Destekler ise 2.63 ve 2.60-2.56 seviyelerinde bulunuyor. 2.63 düzeyinin üstünde reaksiyon çıkışı gücünü koruyabilir.

Borsa Haziran aylarında kararsız

2004-2014 seneleri içinde Haziran'da yükseliş ya da düşüş istikametinde bir sürü tam olarak bir görünüm vermiyor. 4 yıl düşmüş, 6 yıl yükselişle kapatmış, bir yıl da hiç değişiklik olmamış. 2008, 2012, 2013 senelerinde kritik yükseliş ve düşüşler var. Bu Haziran'da ise tercih var. Tercih neticeleri fiyatlanacağı amaçlı saldırgan hareketler görülmesi olasıdır.

Döviz emniyetli liman olmuş

Dövİzİn halkımız amaçlı ciddi bir mevduat arabayı meydana geldiği malum. Nihai senelerde döviz kurlarındaki yükseliş ve getiri oranlarının düşük kalması bankalardaki toplamında mevduat içerisinde döviz mevduat hesaplarının hissesinin artmasına ne amaçla oldu. Döviz Mevduatı/Toplam Mevduat Oranı, nihai aylarda yüzde 39 düzeyine civarı yükseldi. Nerdeyse bankalardaki mevduatın yarısına yakın. Adeta emniyetli liman olarak görülmüş ve 'Ucuzdur vardır zilleti pahalıdır vardır hikmeti' sözünü haklı çıkarırcasına döviz kurları yükseldikçe alaka de artmış. Ya Da tersinden okursak dövize istek arttıkça fiyatı yükselmiş. Döviz mevduatındaki artışın bir farklı sebebi tahvil bono ve mevduat getiri oranlarındaki düşüş. Dolar/TL'de 2005 seneninden itibaren meydana gelen prim yüzde 98 düzeyinde. Benzer dönemde

getiri tarafından getiri ve döviz

arasında belirgin farklar da görülmüyor. Ara dönemlerde bazen getiri bezen de döviz faizi öne geçmiş.

Döviz yönelimde kazanç civarı tasarrufları savunma güdüsünü de dikkate almak gerekir.

BORSADA ERKEN ŞAMPİYONLUK

İlk çeyrek bilançoların fiyatlandığı Mayıs ayı içinde bilhassa yüksek kâr artışı imkanı sunan paylardan yüksek primler görüldü. Metemtur yüzde bir.824, Deva yüzde bir.440, Tat Gıda yüzde 48bir, Doğuş Araba yüzde 384, Yataş yüzde 204, Ayen yüzde 180 geçen döneme yönelik Tam Olarak Kâr artışlarına ulaşmış. Bunun karşılığını da bu hisselerin yatırımcıları kazanç olarak borsada almışlar. Bu görünüm bilançonun hisseler amaçlı en ciddi verilerden biri meydana geldiği gerçeğini bir kere ek olarak gösteriyor. Başka primli hisseler içinde öne çıkan Galatasaray ise borsada erken şampiyonluk kutlaması yapmış adeta.

YUKARIDA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR, YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Yorum Gönder