Kârda Telekom zararda Avea

Telekom sektörünü tertip eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU) kontakt operatörlerinin 2015 seneyi ilk çeyrek sektör verilerinin yanında 2014 seneyi karlarını da bilg...


Telekom sektörünü tertip eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU) kontakt operatörlerinin 2015 seneyi ilk çeyrek sektör verilerinin yanında 2014 seneyi karlarını da bilgisini verdi. Böylelikle 4 firmanın 5 senelik kâr kayıp tablosu da kesinleşmiş oldu.

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU) telekom sektörüne ilişkin topladığı sektör verileri her çeyrek dönemde paylaşıyor. Bu veriler içerisinde Avea, Turkcell, Türk Telekom ve Avea'nın gelirleri ve aboneleri enbaşta olmak üzere bütün bilgiler bulunuyor. BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU'nın evvelki zaman izah ettiği 2015 seneyi birinci çeyrek sektör verilerinde firmaların 2014 seneyi kâr ve zararları da kamuoyuna duyurulmuş oldu. Bu sektör bilgilerine yönelik Türk Telekom 2014 senesinde 2.4 milyar TL, Turkcell ise 2.3 milyar TL kâr bilgisini verdi. Vodafone'un kârı 53 milyon TL olarak gerçekleşti. Öbür bütün operatörlerin aksine Avea'nın 2014 senenini 793 milyon TL zararla noktaladığı açıklandı.

Son 2010-2014 yıllarını içeren nihai 5 seneye bakıldığında ise Türk Telekom toplamda 12.1 milyar TL ile telekom şirketleri içinde en bir sürü kâr eden şirket oldu. Onu 1bir.5 miyar TL'lik kârıyla Turkcell izledi. Vodafone Ülkemiz nihai 5 senede 933 milyon TL kayıp ederken, Avea'nın nihai 5 senelik zararı 4 milyar 287 milyon TL'yi buldu. 2010-2014 seneleri içinde telekom piyasasının toplamında karı 18 milyar TL oldu.

VODAFONE GEÇTİ

BTK sektör bilgilerine yönelik bu senenin Ocak-Mart aylarını içeren ilk çeyreğinde telekom pazarında 7.2 milyar TL'lik ciro ele geçirildi. Turkcell 2.3 milyar TL ile ciro listesinin ilk esnasında bulundu. Vodafone, bir.9 milyar TL'lik gelirle ilk defa bir.8 milyar TL ciro elde eden Türk Telekom'u geride bıraktı. Avea'nın gelirileri bir.1 milyar TL'ye ulaştı. Raporda paylaşılan verilere yönelik, 4 firmanın 5 senelik tam olarak geliri 12bir.2 milyar TL oldu. Gelirde önderlik ise Turkcell'in. Raporda paylaşılan verilere yönelik Turkcell'in nihai 5 senede ele geçirdiği gelirin toplamı 43.6 milyar TL'ye ulaşıyor. İkinci sırada ise 36.9 milyar TL'lik gelirle Türk Telekom geliyor. Üçüncü sırayı 23.9 milyar TL ile Vodafone alırken, Avea ise 16.8 milyar TL'lik toplamında gelirle dördüncü sırada bulunuyor. 2014 senesinde toplamında gelirden edinilen hisse ile ilgili ise Turkcell'in hissesi yüzde 28.4 olarak açıklandı. Türk Telekom'un hissesi yüzde 2bir.7, Vodafone'un hissesi yüzde 15.3 ve Avea'nın hissesi yüzde 12.7. Öbür işletmecilerin hissesi ise yüzde 2bir.9 oldu.

KONUŞMA TRAFİĞİ AZALDI

2015 seneyi birinci çeyrekte toplamında taşınabilir trafik ölçüsü 52.2 milyar dk olurken sabit trafik ölçüsü ise 2.9 milyar dk olarak gerçekleşti. Bir evvelki üç maaş döneme yönelik taşınabilir trafik ölçüsü yüzde bir oranında azalırken sabit trafik ölçüsü ise tahmini yüzde 8.7 oranında azaldığı raporda belirtiliyor. Geçtiğimiz senenin benzer dönemine yönelik kıyaslandığında ise birinci çeyrekte tahmini 51 milyar dk meydana gelen toplamında trafik ölçüsü, 2015 seneyi birinci çeyrekte 55.1 milyar dk olarak gerçekleşti. İletişim operatör bazında bir evvelki döneme yönelik Turkcell'in trafiğinin yüzde 2.5 orbir an önce, Vodafone'un trafiğinin yüzde 0.9 oranında azaldığı görülüyor. Avea ise trafiğinin ise mevzubahis dönemde yüzde bir oranında arttığı BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU'nın paylaştığı bilgiler içinde bulunuyor.

Yorum Gönder