Çipras kreditörlerle anlaşma konusunda umutlu

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kreditörlerle "gelecek birden çok zaman içinde" anlaşmayı beklediklerini iletti.AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijs...


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kreditörlerle "gelecek birden çok zaman içinde" anlaşmayı beklediklerini iletti.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem ile Brüksel'de 3 saati aşan müzakere gerçekleştiren Çipras, umutlu konuştu.

Görüşmenin sonrasında gazetecilerin suallerini cevaplayan Çipras, mali hedefler ile alakalı uyuşmaya yakın olduklarını, kreditörlerle "gelecek birden çok zaman içinde" anlaşmayı beklediklerini belirtti.

Masadaki tek "gerçekçi" teklifin Yunanistan aracılığıyla sunulduğunu ifade eden Çipras, bir takım teklifleri görüşmelere basit olarak alamayacaklarını ve IMF'ye geriye ödemeler ile alakalı endişeye mahal olmadığını belirtti.

AB Komisyonu'ndan yapılmış olan açıklamada ise "İyi ve yapıcı bir görüşmeydi. Çeşitli önerilerle alakalı birbirimizin pozisyonlarını anlamada gelişim sağlandı. Tekrardan toplanmak ile alakalı anlaştık. Yüklü iş aynı ritimde devam edecek" ifadesi kullanıldı.

AB kaynakları, tarafların mali hedefler ile alakalı uyuşmaya yaklaştığını, KDV ve vergiler ile alakalı kısmen gelişim sağlandığını ve emeklilik reformu ile alakalı bir sürü az uzaklık alındığını belirtti.

Yorum Gönder