Türk gemisine Libya'da Bombalı Saldırı

Dışişleri Bakanlığı Türk şirketine ilişkin Cook Islands bayraklı 'Tuna-bir' adlı kuru yük gemisinin Libya'da, beynelmilel sularda karadan topçu atışına maruz kaldığı ifade etti. Saldırıda Ülkemiz yurttaşı 3. kaptan yaşamını kaybetti.

Dışişleri Bakanlığı Türk şirketine ilişkin Cook Islands bayraklı 'Tuna-bir' adlı kuru yük gemisinin Libya'da, beynelmilel sularda karadan topçu atışına maruz kaldığı ifade etti. Saldırıda Ülkemiz yurttaşı 3. kaptan yaşamını kaybetti.

Bakanlıktan yapılmış olan açıklamada, geçen gün akşam saatlerinde bir Türk şirketine ilişkin Cook Islands bayraklı 'Tuna-bir' adlı kuru yük gemisinin İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Tobruk/Libya limanına giderken Tobruk'un tahmini 13 mil açığında beynelmilel sularda karadan topçu atışına maruz kaldığı belirtilerek, 'Saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya personel gemiye aralıklarla 2 farklı gökyüzü saldırısı tertip ettiği , saldırılarda geminin Türk yurttaşı 3. kaptanın yaşamını kaybettiği, mürettebattan yaralananlar olduğu, gemide parasal hasar ortaya geldiği bildirilmiştir' denildi.

'Olayda yaşamını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet ümit ediyoruz . Beynelmilel sularda sivil tek gemiye karşın gerçekleştirilen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz'  açıklama şu şekilde devam etti:

Bu menfur saldırı alakalı Libya makamları nezdinde şiddetle ihtarname edilmiş, hatıralan gemiye ve alanda bulunabilecek öbür Türk gemilerinin güvenliğine karşı eylemlerin şipşak sona erdirilmesi ve sözkonusu saldırının sorumluları ile ilgili gereken hukuksal işlemlerin inşa edilmesi istek edilmiştir. Hatıralan gemiye karşı saldırı alanında beynelmilel hukuktan meydana gelen tazminat dahil olmak üzere her çeşitli hakkımız mahfuzdur. Konu ile ilgili alakalı beynelmilel örgütler nezdinde girişimler yapılmaktadır. Sözkonusu saldırı, Libya gökyüzü ve deniz limanları enbaşta olmak üzere sivil altyapıyı bombalayan, BIRLEŞMIŞ MILLETLER gözetimindeki Libya Politik Diyalog Süreci'ne dahil olan resmi heyetlerin seyahatlerini önlemek amaçlı havalimanlarına saldıran, sivil uçakları tehdit eden ve bundan önce de olduğu benzeri sivil gemilere saldıran bireylerin beynelmilel hukuk ihlallerinin yepyeni tek örneğidir. Bu tür suçları işleyenlerin BIRLEŞMIŞ MILLETLER koşulu ve alakalı BMGK hükümleri çerçevesinde sorumlulukları olan tutulmaları yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır.'

Yorum Gönder