Topukluyla üç yıl dengeyi bozuyor

GÜNEY Kore'deki Hanseo Üniversitesi'nden bilim vatandaşları, haftada en az 3 defa 10 cm topuklu ayakkabı giyen 40 Koreli bayanın ayaklarını inceledi.Araştırma sonucu olarak, üç sene süresince itinalı olarak 'topuklu'...


GÜNEY Kore'deki Hanseo Üniversitesi'nden bilim vatandaşları, haftada en az 3 defa 10 cm topuklu ayakkabı giyen 40 Koreli bayanın ayaklarını inceledi.

Araştırma sonucu olarak, üç sene süresince itinalı olarak 'topuklu' giymenin tek takım adalelerin baskın duruma gelip ayakların naturel balansının bozulmasına ne sebeple olduğunu ve bilek burkulmalarının yaşanma ihtimalini artırdığını ortaya çıkardı.

Araştırmacı ekibin öncüsü Dr. Yong Seok Jee, bayanların ayak sağlıklarını muhafaza etmek amaçlı ya tek çok defa topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmeleri ya da itinalı olarak bacak kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Seok, bayanların topuklarının üstünde yürüyerek ya da ayaklarının zemin kavisine tek havlu yerleştirip esneme egzersizleri inşa ederek topukluların ayak ve bacaklarına verdiği zararı azaltabileceklerini söyledi. Denetim, International Journal of Clinical Practice adlı akademik dergide yayınladı.

Yorum Gönder