Sisi'ye protesto: Sen bir katilsin

Mısır'ın darbeyle başa iştirak eden Cumhurbaşkanımız El Sisi resmi ziyarette yer aldığı Berlin'de Alman Cumhurbaşkanımız ve Başbakanıyla bir araya geldi. Şehirde pekçok eylem tertip edirken, basın toplantısı e...


Mısır'ın darbeyle başa iştirak eden Cumhurbaşkanımız El Sisi resmi ziyarette yer aldığı Berlin'de Alman Cumhurbaşkanımız ve Başbakanıyla bir araya geldi. Şehirde pekçok eylem tertip edirken, basın toplantısı esnasında bir bayan Sisi'ye "Sen bir katilsin, sen bir faşistsin" diye bağırdı.

2013 darbesiyle Mısır'da Müslüman Kardeşler destekli seçilmiş Cumhurbaşkanımız Muhammed Mursi'yi devirdikten ardından seçimle iş başına iştirak eden Cumhurbaşkanımız Abdülfettah es-Sisi'nin Almanya'da kırmızı halıyla karşılanması reaksiyon çekti.

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck aracılığıyla karşılanan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili müzakere yapan Abdülfettah es-Sisi'nin resmi onay görmesi hem bir politika dünyasından hem bir de basından reaksiyon çekti. 3 gündelik resmi bir ziyaret amaçlı salı akşamı Almanya'ya iştirak eden Sisi dün Almanya Cumhurbaşkanımız Gauck aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue'nin kapısında karşıladı.

Görüşme sürerken Sisi karşıtları, sarayın uzağında bir noktada, yanlıları ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gösteri yaptı. Ellerinde "İdam cezalarını durdurun" ve "Askeri darbeye hayır" yazan dövizler taşıyan Sisi karşıtları, "Çocuk katili Sisi" ve "Mursi reisimiz" diye slogan attı.

Es-Sisi, Gauck ile yaptığı müzakerenin sonrasında Başbakan Angela Merkel'le bir araya geldi. Merkel, Sisi ile basın toplantısında, Mısır'ın Ortadoğu'da sulhun sağlanmasında ve teröre karşın maçta stratejik bir ehemmiyete sahip meydana geldiğini vurguladı. Merkel, Mısır'da istikrarın garanti altına alınması ve ekonomisinin gelişmesinde Almanya'nın elinden geleni yapacağı sözü verdi.

Başbakan Merkel, Mısır'daki idam cezalarını da tenkit etti ve Almanya'nın idam cezasını reddettiğini iletti.

TOPLANTIDA PROTESTO

Toplantı esnasında bir genç bayan ayağa kalkıp "Sen katilsin. Sen Nazisin. Sen faşistsin" diye slogan attı. Mısırlı basın mensupları ise "Mısır çok yaşa" diye slogan attı. Ortalık bir anda karıştı. Almanya Federal Meclisi Başkanı Lammert, Sisi ile yapacağı müzakereyi Mısır'daki birey hakları ihlallerini sebep göstererek iptal etmişti. Yeşiller milletveki Franziska Brantner, "Muhalifleri Mısırın Başkenti hapishanelerinde zorbalığa maruz kalırken Sisi'ye kırmızı halı seriliyor" diyerek reaksiyon gösterdi.

BUZLARI SIEMENS ANLAŞMASI ERİTTİ

Mısır Cumhurbaşkanımız Abdülfettah es-Sisi ve Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel'in hazırlıklı yer aldığı merasimle, Mısırın Başkenti idaresi ve Alman Siemens firması içinde 9 milyar dolar değerinde anlaşma imza attı. Uyuşmaya yönelik Siemens, Mısır'da 12 tane rüzgar parkı (600 tane rüzgar gülü) ve 3 tane gaz santrali kuracak.

Alman Spiegelonline sitesinde bulunan bir analide, Sisi'nin Berlin'e davetinde milyarlarca avroluk bir anlaşma oyun oynadığı iddiasına yer verilmişti. Mısır'ın genç demokratları mapusa atılıp işkenceye elbet tutulurken Sisi'nin kırmızı halıyla karşılandığına belirtilen yazıda, Almanya'nın enbaşta Mısır'da demokratik seçimlerin yapılmasının Sisi'nin çağrısı amaçlı kural koştuğu, ön paktın imza atmasının sonrasında Berlin'den Mısırın Başkenti'ye davetiyenin gittiği bildirildi. Tahlilde "Almanlar hemen yepyeni bir diktatör üst kısmına oynuyor" denildi.

BÖYLE IHTARNAME EDİLDİ

SİSİ: MURSİ'YE VEFAT KARARI KESİN DEĞİL

Abdülfettah es-Sisi, Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanımız Muhammed Mursi'nin idam verdiği kararı da değerlendirdi. Davanın aynı ritimde devam ettiğine dair Sisi, "Bu konuda son laf söylenmemiştir" diye konuştu. Ile Ilgili idam cezası verilen Mursi konusunda son kararın evvelki gün 16 Haziran'a ertelendiği açıklanmıştı. Kararın Almanya ziyareti sonrasına bırakıldığı öne sürülmüştü.

Yorum Gönder