Sisi Almanya'da protestolarla karşılandı

RADİKAL - Almanya 'ya resmi ziyarette yer alan Mısır Cumhurbaşkanımız Abdülfettah Sisi, ülkede protestolarla karşılandı. Havalimanından konaklayacağı Adlon Oteli'ne geçtiğimiz Sisi ve beraberindeki kurulun otele ö...


RADİKAL - Almanya 'ya resmi ziyarette yer alan Mısır Cumhurbaşkanımız Abdülfettah Sisi, ülkede protestolarla karşılandı. Havalimanından konaklayacağı Adlon Oteli'ne geçtiğimiz Sisi ve beraberindeki kurulun otele ön kapı mahaline protestocularla karşılaşmamak amaçlı arka kısımdan girdikleri öğrenildi.

Rabia işareti yapan ve üstünde rabia işareti yer alan tişört giyen protestocular, "Sisi dışarı", "Çocuklarımız hayatını sürdürmek talep ediyor, Merkel ne sebeple tek birşey söylemiyor? Genç katili Sisi, Mursi bizim liderimiz, demokratik yöntemlerle seçilen Mursi bizim reisimiz" sloganları attı. Sisi'nin kaldığı otel ve etrafında yüklü güvenlik önlemleri alınması dikkati çekti. Diğer taraftan, otel önünde tek takım bireyler de Sisi'ye dayanak sloganları attı.

Mısır Cumhurbaşkanımız Sisi, temasları çerçevesinde Almanya Cumhurbaşkanımız Joachim Gauck aracılığıyla askeri merasimle karşılandı. Sisi, daha daha sonra Başbakanlık binasında Angela Merkel ile tek araya gelecek. Sisi, sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'i Adlon Oteli'nde onay edecek.

MECLİS BAŞKANI GÖRÜŞMEYECEK

Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Almanya'yı ziyaret eden Sisi ile yapacağı müzakereyi 19 Mayıs'ta iptal etmiş, sebep olarak Mısır'daki birey hakları ihlâllerini göstermişti.

Alman Federal Meclisi izahında, "Uzun vakitten beri meclis seçimlerinin vaktin belirlenmesi mahaline aylardan beri karşıt görüşlü grupların sistematik tek biçimde kitlesel olarak gözaltına alınmasını, uzunca müddetli mahkumiyet hükümlerini ve arasında eskiyen Meclis Başkanı (Saad) Ketatni'nin de yer aldığı mantık almaz sayıda kişiye idam cezaları verildiğini görüyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

Yorum Gönder