Periscope hakkında bilmedikleriniz

Twitter'ın 100 milyon dolar karşılığında satın aldığı ve ilk defa iOS kullanıcılarına getirilen video akış uygulaması Periscope ile ilgili heyecan edilen bütün sorularınızı yanıtlıyoruz. İşte Periscope ned...


Twitter'ın 100 milyon dolar karşılığında satın aldığı ve ilk defa iOS kullanıcılarına getirilen video akış uygulaması Periscope ile ilgili heyecan edilen bütün sorularınızı yanıtlıyoruz. İşte Periscope nedir, ne türlü çalışır, ne işe fayda, takipçileriniz ne türlü artar, Android'e ne süre geliyor olacak ve dahası... Hazırlayan: Tuğçe Bozkurt / cnnturk.com


1- Periscope nedir?

Periscope, Twitter'ın sosyal paylaşım ağı üzerinden işlek yayım inşa etmeye yarayan video akış uygulamasıdır.

2- Periscope ne türlü çalışır?

İlk olarak uygulamayı (iPhone amaçlı) telefona indiriyorsunuz ve sonra bir Periscope hesabı oluşturuyorsunuz. ileri ki zamanlarda da "Sign in with Twitter" bölümüne tıklayarak Twitter hesabıyla giriş yapabilirsiniz. Twitter hesabınız otomatik olarak eş zamanlanır.

3-Periscope ile ne türlü yayım yapılıyor?

Ortadaki yuvarlak ikona tıkladığınızda işlek yayım sekmesi açılır. Çıkan ekranda "Start Broadcast"e (Yayımı başlat) tıkladığınızda işlek yayına başlarsınız. Ekranda çıkan "Live" (Işlek) yazısı yayına başladığınızı belirtir. Şayet ekrana 2 defa tıklarsanız telefonun ön kamerasına geçiş yapabilirsiniz. Yayını tamamlamak amaçlı ekranın üst bölümündeki "Stop Broadcast" (Yayımı durdtümör) sekmesine tıklamalısınız.

4- Periscope ne işe yarar?

Twitter benzeri ani ve kendine has bir video yazılımı meydana gelen Periscope, her anınızı takipçileriniz ya da videonuza ekleyeceğiniz başlık yardımıyla bulma neticeleri üzerinden öbür üyeler ile paylaşılmasını sağlıyor. Bu sayede ani çekimler inşa ederek öbür kullanıcıların olaylara tanık olmasını sağlayabilir bunu toplanmış biçimde takipçilerinize ve öbür herkese duyurabilirsiniz.

5- Periscope'ta çektiğiniz video kaydoluyor mu?

Yayını tamamlandıktan sonra, video bir daha izlenilebilmek amaçlı (yalnızca 24 saat kalmak üzere) yüklenir. 24 saat sonra Periscope video dosyasına ulaşımı kaldırıyor. İsterseniz videonuzu "Save to camera roll" (Film şeridine kaydet) butonuna tıklayarak telefonunuza da kaydedebilirsiniz.

6- Periscope bir ilk mi?

Periscope ilk işlek yayım akış uygulaması değildir. Misal olarak; Youtube, Live Stream, Meerkart da birer işlek yayım akışı uygulamasıdır.

7- Periscope'nun öbür video sosyal ağlarından farkı nedir?

Periscope'un video sosyal ağlarından farkı, işlek yayım yapılabiliyor oluşudtümör. Periscope benzeri meydana gelen uygulama Meerkat ile arasındaki en mühim fark ise videonun yayından sonra kaydedilip indirilebiliyor olmasıdır.

8-Periscope'a para ödeniyor mu ?

iOS işletim sistemine sahip cihazınız ile Periscope uygulamasını bedava olarak kullanabilirsiniz.

10- Kimler bu uygulamayı indirebilir?

Mobil cihazlar üzerinden işlek video yayını yapmayı imkanı sunan uygulama şu an amaçlı yalnızca iOS işletim sisteminde çalışıyor.

11- Periscope Android'e ne süre gelecek?

Periscope'un blogunda yayınladığı bilgiye yönelik uygulama yakın bir zaman içerisinde Android kullanıcıları amaçlı Play Store'a da geliyor olacak.

12- Periscope'u kullanmak amaçlı Twitter kullanıcısı olmak zaruri mu?
Şimdilik zaruri görünüyor.

13- Periscope'u kimler kullanıyor?

Türkiye de tanınmış kişiler içinde Cem Yılmaz, Tuba Ünsal, Murat Dalkılıç, Oğuzhan Koç, Hayat Gedik, Gökhan Türkmen, İrem Derici, Işın Karaca, Yonca Evcimik ve daha pekçok populer Periscope ile hayatlarından bir takım anları takipçileri ile paylaşıyor. Habercilerden ise Nevşin Mengü, İrfan Değirmenci, Ruşen Çakır, Ebru Baki uygulamayı kullanan isimlerden

14- Diğer kullanıcıların videolarını kaydedebiliyor muyuz?

Hayır, uygulama üzerinden kaydederlerse yalnızca 24 saat süresince izleyebiliyoruz.

15- Periscope yayınlarını her biri görebiliyor mu ?

Ortadaki yuvarlak ekrana tıkladığınızda çıkan ekranda işlek yayının seçtiğiniz kişilere özel (private) veya genel (public) olmasını ayarlayabiliyorsunuz.


16- Yayım sırasında yorum yapılabiliniyor mu?

Yayını yapan yazamıyor fakat izleyicilerle iletişimi arttırmak amaçlı yazılanlara bir çok defa cevap vermesi öneriliyor.

18- Video Klipler üstünde değişiklik yapılabiliyor mu ?

Hayır, fakat "Camera Roll"a (Film Şeridine) kaydederek sonra çeşitli platformlara yüklenebilir.

19- Işlek yayım yaptığımı arkadaşlarım ne türlü öğreniyor?

Uygulama açıldığında "Watch" (İzle) sekmesi ile o an işlek yayında meydana gelen kullanıcıları görebilirsiniz. Farksız sürede arkadaşlarınız işlek yayına başladığında telefonunuza bildirim de geliyor.

20- Periscope'u bilgisayardan da kullanabiliyor muyuz?

Yayın başlamadan daha önce yayıncı otomatik olarak Twitter üzerinden yayım başladığını duyurabilir. Bir bilgisayardan bu Twitter linkine basarak web üzerinden işlek yayım takip edilebilir. Fakat tekrarlar web üstünde yer almıyor.


21- Periscope'ta takipçi ne türlü arttırılabilir?

Diğer yayınlara yorum inşa ederek etkileşim sağlanabilir. Videolarınıza ilgi çekici başlıklar ekleyerek "Discovery" (Keşfet) ve "Search" (bulma) sonuçlarında öbür kullanıcıların ilgisi çekilebilir. Asıl ipucu bir çok defa canlı olmaktan geçiyor.

22-Periscope'da sansür uygulaması da var mı ?

Şu anda bilinen yok fakat Twitter'in yasaklı içerikler ile ne türlü baş edileceği bu aralar teknoloji gündeminde yer alıyor.

23- Periscope'da video yakıntı edebiliyor muyuz?

Evet yayım verileri kısmında "Report" (Bildir) seçeneği yer alıyor.

24 - Politikacılar de Periscope kullanıyor mu?

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Periscope'u siyasette kullanan ilk isimlerden...

Bonus: Periscope gazetecilerin mesleğine zarar mı verir mi ?

Doğru kullanılırsa bir çok defa etkileşim sağlanacağı amaçlı hedef kitlenizi programınıza/haberlerinize yönlendirebilirsiniz. Örn: Nevşin Mengü, İrfan Değirmenci

Twitter'ın 100 milyon dolar karşılığında satın aldığı ve ilk defa iOS kullanıcılarına getirilen video akış uygulaması Periscope ile ilgili heyecan edilen bütün sorularınızı yanıtlıyoruz. İşte Periscope nedir, ne türlü çalışır, ne işe fayda, takipçileriniz ne türlü artar, Android'e ne süre geliyor olacak ve dahası... Hazırlayan: Tuğçe Bozkurt / cnnturk.com

Yorum Gönder